Jak pomóc alkoholikowi?
Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych osób uzależnionych od alkoholu jest ok. 800 tysięcy, a pijących szkodliwie, czyli – jak określa definicja ze szkodą – dla zdrowia i psychiki nawet 2,5 miliona. Na jaką pomoc mogą liczyć? Określa to jednoznacznie ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Każde województwo i każda gmina mają swój Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na jego realizację przeznaczone są pieniądze z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Warto dodać, że koszty nadużywania alkoholu oraz uzależnienia od niego, np. absencja chorobowa, wypadki, ubóstwo, wykluczenie społeczne, utracona produktywności i przedwczesna umieralność to około 38 miliardów złotych rocznie, dwukrotnie więcej niż dochody, jakie przynosi państwu sprzedaż alkoholu.
A ta pomimo wielu kampanii antyalkoholowych wcale się nie zmniejsza. Średnio na 1 mieszkańca spożywamy więcej alkoholu niż 10, 20 lat temu. Jednak wsparcie, jakie dziś mogą otrzymać alkoholicy – i to jest dobry sygnał – jest bez porównania lepsze i skuteczniejsze niż to z początku lat 90-tych – zapewnia Krzysztof Łapiński – radny w gminie Pieniężno, członek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych i prezes Klubu Abstynenta Starter w Pieniężnie, niepijący od 18 lat.
Raport Alicji Kulik: