Medyczny patrol w tramwaju. O HIV można było porozmawiać na żywo
W piątek olsztyński tramwaj linii nr 3 zamienił się w mobilne centrum edukacyjne w ramach kampanii „Tramwaj zwany pożądaniem”. To ogólnopolska kampania edukacyjna organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, której celem jest profilaktyka HIV oraz promowanie bezpiecznych zachowań seksualnych.
Specjalny tramwaj przemierzył trasę od Dworca Głównego do Kortowa w godzinach 11-13. W środku na pasażerów czekali studenci medycyny, którzy w przystępny sposób rozmawiali o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową oraz zachęcali do wykonywania testów na obecność HIV. – Kampania ma na celu zmniejszyć stygmatyzacje w społeczeństwie osób zakażonych wirusem HIV – mówiła Amelia Kędziora, prezeska olsztyńskiego oddziału IFMSA-Polska.
Mówimy ludziom, gdzie można się przebadać i kiedy, że można to zrobić w Olsztynie anonimowo i za darmo. Mówimy też o tym, żeby nie wykluczać ze społeczeństwa osób zakażonych wirusem HIV, bo oni nie stanowią dla nas zagrożenia – zwłaszcza jeżeli są pod stałą kontrolą swojego lekarza i przyjmują leki
– dodała.
Wirusem można się zarazić, mając kontakt z zakażoną krwią lub niezabezpieczony stosunek płciowy. Testy na obecność wirusa HIV można wykonać m.in. w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W Olsztynie taki punkt znajduje się na ul. Żołnierskiej 16.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: Z. Gładysz
Redakcja: M. Rutynowski



















![Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA] Wielkie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Olsztynie [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F05%2FGitarowy-rekord-swiata-10.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)











![Studencki korowód przeszedł przez Olsztyn [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/uploads/2025/05/Kortowiada_parada-29.jpg)