„EAST Progress – kierunek na AI”. Na UWM rozmawiano o sztucznej inteligencji
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zorganizowana została konferencja „EAST Progress – kierunek na AI” poświęcona wykorzystaniu sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia. Wzięli w niej udział eksperci, przedsiębiorcy i naukowcy, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami.
O tym jak tak zwana AI zmienia biznes i rynek pracy opowiadał m.in. trener i konsultant Mikołaj Tajchman. Reporter Radia Olsztyn zapytał go, czy jego również może zastąpić technologia.
Zastąpić może raczej ktoś, kto już umie posługiwać się tą inteligencją niż sama sztuczna inteligencja. Nie powinniśmy do tego podchodzić jako do technologii, która jest konkurencyjna dla nas, dla naszych kompetencji, tylko która stanowi raczej przedłużenie naszych kompetencji. Która pozwala nam rozwinąć skrzydła, o których sami być może nie zdawaliśmy sobie sprawy
– powiedział.
Sztuczna inteligencja jest lub za chwilę zacznie być wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Jedną z najważniejszych kompetencji może stać się umiejętne jej wykorzystywanie.
Dźwignia kompetencyjna to sięgnięcie po kompetencje, które do tej pory były dla nas niedostępne. Przykładowo tworzenie programów w aplikacji komputerowej osobom, które mają bardzo ograniczone, albo wręcz żadne pojęcie o programowaniu. Dzięki tej technologii możemy już teraz tworzyć rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu wymagały by od nas zespołu IT, do tego, by chociaż stworzyć prototyp
– dodał.
Jak mówią eksperci, kiedyś zbyt wolny rozwój technologii był barierą we wprowadzaniu nowatorskich rozwiązań. W branży sztucznej inteligencji jest na odwrót — barierą są nasze przekonania, lęki i brak wiedzy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Michalski
Redakcja: P. Jaguszewski