Aktualności, Aplikacja mobilna
Jak las wpływa na lepsze samopoczucie i zdrowie? Lekarz wyjaśnia
Terapia lasem to coraz bardziej popularna forma samodzielnego wpływania na zdrowie i samopoczucie. W Narusie koło Fromborka odbywa się pierwsza konferencja naukowa poświęcona temu tematowi.
O szczegółach opowiedziała dr Katarzyna Simonienko, lekarz psychiatra i członkini Polskiego Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej.
Dlaczego las jest ważny jako krajobraz? Które cechy tego krajobrazu są szczególnie ważne? Będziemy mówić o lesie w kontekście duchowości, będziemy mówić o tym, jak niektórzy mieszkańcy tego lasu, np. ptaki, wpływają na to, że ludzie czują się lepiej, inaczej – lepiej zapamiętują. Będziemy dużo ćwiczyć, szukać własnej relacji z Matką Ziemią poprzez praktykę ponownego połączenia, więc dużo wiedzy merytorycznej, ale też dużo doświadczenia
– przekazała.
Od niedawna „kąpiel leśna” jest popularyzowana także w naszym kraju, a na czym polega tłumaczyła dr Simonienko.
Nie kąpiemy się w lesie w strojach kąpielowych i fizycznie gdzieś tam w różnego rodzaju zbiornikach wodnych. Natomiast jest to metafora. Kąpiel leśna oznacza zanurzenie się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów. Nastawiona jest na to, żeby być tu i teraz w dużej uważności, żeby nie tylko przez ten las gdzieś tam przebiegać, ale korzystać z tego, że przebywamy tu świadomie, obserwować relacje, które tutaj się dzieją, a przede wszystkim pogłębiać swój kontakt z naszym naturalnym środowiskiem przyrodniczym, którego jesteśmy częścią
– mówiła.
Dodajmy, że „kąpiel leśna” po raz pierwszy opisana została w Japonii w latach 90. ubiegłego wieku, gdzie przeprowadzono pierwsze badania naukowe potwierdzające jej skuteczność.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: L. Tekielski
Redakcja: M. Rutynowski