Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inspektorzy OTOZ Animals: jedziemy do bitych i katowanych zwierząt

Monika Hyńko Fot. A. Pastuszka

Kiedy zwierzętom dzieje się krzywda, wtedy pojawiają się oni – inspektorzy ds. ochrony zwierząt. Interwencje najczęściej dotyczą zwierząt domowych, czyli psów i kotów, ale także zwierząt gospodarskich.

Jak powiedziała Monika Hyńko, inspektor ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals, „jedziemy do bitych i katowanych psów i kotów, a także do krów, które brodzą we własnych odchodach, bo właściciel nie sprząta obory”.

O zwierzętach potrzebujących pomocy inspektorzy dowiaduje się od mieszkańców. Warto zaznaczyć, że wszystkie zgłoszenia przyjmowane przez inspektorów ds. ochrony zwierząt są anonimowe. W 2023 roku przeprowadzono ponad 5 tysięcy interwencji w całej Polsce. OTOZ Animals prowadzi także 10 schronisk dla bezdomnych zwierząt. Jedno z nich znajduje się w Elblągu.

Obowiązkowe czipowanie zwierząt i całkowity zakaz trzymania zwierząt na łańcuchu – o to zabiegają organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, które przygotowały obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt. Nowelizację projektu ustawy o ochronie zwierząt złożyły cztery organizacje: OTOZ Animals, Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt, Mondo Cane i Akcji Demokracja.

Obywatelski projekt obejmuje także obowiązkowe kastracje i sterylizacje zwierząt niehodowlanych, zakaz używania fajerwerków hukowych, zakaz produkcji i sprzedaży produktów ze zwierząt domowych (psi smalec i skór z kotów). Organizacje domagają się także zwiększenia kar za znęcanie się i zabijanie zwierząt do 5 lat i do 8 lat więzienia za zabicie ze szczególnym okrucieństwem.

Sejm zajmie się nowelą, gdy pod jej projektem podpisze się 100 tysięcy osób. Czas na zebranie podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt mija 10 września.
W Elblągu podpisy są zbierane obecnie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Podpisy mogą być zbierane jedynie w formie papierowej. Jest to wymóg ustawy, ponieważ osoby popierające dany projekt muszą podpisać się pod nim własnoręcznie.

Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki

00:00 / 00:00

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Studio Elbląg, Poranne Pytania Elbląg
Elbląscy radni oceniają pierwsze miesiące pracy nowego prezydenta miasta

Jak idzie spełnianie obietnic wyborczych przez nowego prezydenta Elbląga? Oceniali to w Porannych Pytaniach z Elbląga miejscy radni. Zdaniem przewodniczącej rady miasta Grażyny Kluge z Koalicji...

Zamknij
RadioOlsztynTV