Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Rajdem po Mazurach: Wszystkie drogi do Mrągowa

Na drogi wiodące do Mrągowa w tym roku wyjeżdżają najlepsi rajdowcy Europy. Warto ruszyć wraz z nimi, żeby poznawać to piękne miasto i jego malownicze okolice. Szczególnie ciekawe propozycje znajdą tutaj miłośnicy turystyki aktywnej.

Amfiteatr nad jeziorem Czos w Mrągowie. Fot. UM

Już wiele lat Mrągowo temu stało się najbardziej amerykańskim miastem w Polsce. A wszystko to za sprawą festiwalu Piknik Country (obecnie Piknik Country i Folk), organizowanego tutaj od 1983 r., jednej z największych w Europie imprez tego typu. Z czasem nieoficjalnym hymnem festiwalu stała się piosenka Cezarego Makiewicza, której refren brzmiał:

Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa,
Do Mrągowa nad jezioro Czos.
Kto tu raz przyjechał, nigdy nie żałował
I na pewno wróci tu za rok.

Miasto jest położone w sercu Pojezierza Mrągowskiego, nad kilkoma jeziorami, spośród których największe to Czos i Juno. Leżą one w biegnącej przez Mrągowo polodowcowej rynnie jeziornej, w której w sumie ulokowało się dziewięć głębokich akwenów. Od obfitości jezior wzięła się pierwotna nazwa miasta. Obecna nazwa upamiętnia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, duchownego ewangelickiego i językoznawcę, który działał na rzecz krzewienia polskości w regionie.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią

Na kajaku i pod żaglami

Pojezierze Mrągowskie ma charakterystyczny, zróżnicowany krajobraz. Łańcuchy moren przebiegają równoleżnikowo, zaś rynny polodowcowe (których jest siedem) przecinają region południkowo. Wody powierzchniowe z rynien zachodnich kierują się na południe do Narwi, zaś ze wschodnich – do Łyny.

Szczególnie dwie rzeki przepływające przez owe rynny są znane kajakarzom. Pierwsza z nich to Krutynia, uważana za najpiękniejszy szlak kajakowy w kraju (ok. 96 km). Rzeka przecina liczne jeziora i na różnych odcinkach nosi różne nazwy. Oficjalnie szlak kajakowy zaczyna się w Sorkwitach, a kończy w Rucianem-Nidzie, po pokonaniu – od ujścia rzeki w Iznocie – większej części jeziora Bełdany. Spływ Krutynią przenosi uczestników do innego świata, w którym króluje natura we wszelkich swych przejawach. Płynąc, można spotkać się oko w oko z łabędziami, kaczkami, kormoranami, czaplami i innymi ptakami wodnymi. W toni wodnej łatwo dostrzec gąbki i krasnorosty, tworzące na kamieniach czerwone kolonie.

Drugą rzeką, dużo mniej znaną i popularną, a także stawiającą kajakarzom większe wyzwania, jest Dajna. Szlak kajakowy (36 km) startuje w Pieckach na jeziorze Wągiel, wiedzie przez dziewięć jezior Pojezierza Mrągowskiego, przez Mrągowo, Kiersztanowo i Pilec, do Świętej Lipki. Ze względu na to, że trasa biegnie głównie wodami stojącymi, jej przebycie wymaga pewnego przygotowania kondycyjnego. Poza tym rzekę przegradzają zapory kilku małych elektrowni wodnych, zdarzają się też nisko zawieszone mosty – i jedne i drugie wymaga więc dokonywania przenosek. Te utrudnienia są jednak rekompensowane przez malownicze krajobrazy, które rozciągają się wzdłuż szlaku. Dajna uchodzi do rzeki Guber, która stanowi dopływ Łyny.

Na akwenach Pojezierza Mrągowskiego można oczywiście uprawiać także inne formy rekreacji wodnej: żeglowanie, windsurfing, pływanie rowerem wodnym, łódką czy na desce SUP, nurkowanie i plażowanie.

Na szlaku rowerowym w okolicy Mrągowa

Rowerem po Pojezierzu Mrągowskim

Z Mazurską Pętlą Rowerową Mrągowo ma połączenie odnogą, która również ma formę pętli (Pętla Mrągowska). Dzięki temu rowerzyści mogą z Mrągowa wygodnie dojechać do tego malowniczego i urozmaiconego szlaku (ok. 300 km), który wytyczono wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Przebiega on w pobliżu najważniejszych miast położonych nad tymi jeziorami (Węgorzewo, Ryn, Mikołajki, Ruciane-Nida, Pisz, Giżycko). Poszczególne odcinki trasy są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem trudności, jak i rodzaju nawierzchni. Wzdłuż Mazurskiej Pętli Rowerowej zbudowano 18 miejsc obsługi rowerzystów (jedno jest w Mrągowie) oraz dziewięć wież widokowych (jedna jest w Mrągowie, a druga w pobliżu miasta na Górze Czterech Wiatrów).

Oczywiście ciekawych tras rowerowych przebiegających przez Mrągowo jest więcej. Od granic Mrągowa (Nikutowo) przez Piecki do wsi Krutyń wytyczono pieszo-rowerowy Rodzinny Szlak Turystyczny (22 km), który w części wiedzie dawnym torowiskiem. Trasa przecina tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo, częściowo objęte granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak rowerowy Wokół Jeziora Juno (23 km, pętla) prowadzi malowniczymi terenami z Mrągowa do Szestna, gdzie można obejrzeć pozostałości zamku krzyżackiego i gotycki kościół. Duża Pętla Mrągowska (29 km) wiedzie wokół jeziora Czos, w pobliżu jezior Wierzbowskiego, Wągiel, Probarskiego i Juksty, zapewniając jadącym nią piękne widoki. Szlak rowerowy Lasy Sorkwickie (35,5 km, pętla) otacza Jezioro Gielądzkie i sięga do Sorkwit, gdzie zaczyna się szlak kajakowy Krutyni. Krutyński Szlak Rowerowy (69 km) pozwala kontynuować wędrówkę z Sorkwit wzdłuż Krutyni, m.in. przez Spychowo, Zgon i wieś Krutyń – do Gałkowa.

Szlak im. Ernsta Wiecherta (45 km, pętla) biegnie przez Piecki, gdzie można przejść się ścieżką edukacyjną „Wokół stawu w Pieckach”, poprowadzoną m.in. drewnianymi pomostami o długości ponad 1 km. Punktem docelowym trasy jest zaś Piersławek, gdzie działa izba pamięci poświęcona urodzonemu tu pisarzowi Ernstowi Wiechertowi. Szlak Grodzisk Pruskich (łącznie 55,5 km) powiedzie rowerzystów z Mrągowa na północ – wzdłuż jezior Juno i Dejnowa do Świętej Lipki, albo na południe – do Mikołajek.

Ratusz w Mrągowie

Spacerkiem po Mrągowie

Miejski Szlak Turystyczny Poznaj Mrągowo (12 km) pozwoli turystom zwiedzić miasto rowerem lub pieszo i dotrzeć do jego najciekawszych miejsc i obiektów historycznych.

Budynkiem o najdłuższej historii w Mrągowie (które uzyskało prawa miejskie w 1444 r.) jest tzw. Strażnica Bośniacka, czyli obiekt obronny zbudowany przez Krzyżaków w połowie XIV w. Przylega on do ratusza z 1825 r., zwieńczonego neobarokową wieżą z czterema tarczami zegarowymi, nakrytą blaszanym hełmem z iglicą. Obecnie w ratuszu mieści się Muzeum w Mrągowie, które prezentuje zbiory związane z przeszłością regionu, powiatu i miasta, m.in. z zakresu archeologii, etnografii, numizmatyki, piśmiennictwa i sztuki.

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Mniej typową placówką jest mrągowskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, które dysponuje największym w północno-wschodniej Polsce zbiorem sprawnych pojazdów wojskowych. Kolekcja liczy już blisko 100 pojazdów i sprzętu innego rodzaju (m.in. kuchnie polowe, działa, łodzie), którego używało niegdyś wojsko lub inne służby. Wśród pojazdów są m.in. czołgi T-34, T-55 i T-74. Placówka oferuje przejażdżki ciężkim sprzętem wojskowym – po opracowanych trasach o różnym stopniu trudności.

Spośród innych zabytków Mrągowa szczególnie warto zwrócić uwagą na: kościół ewangelicki z XVIII w., aptekę „Pod Orłem” z początku XIX w., neogotycki kościół św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z 1860 r., synagogę z 1895 r., obecnie prawosławną cerkiew Przemienienia Pańskiego. Godna uwagi jest także Wieża Bismarcka z 1902 r. (o wysokości 23 m), najlepiej zachowana budowla tego typu na terenie dawnych Prus Wschodnich.

Miasteczko Westernowe Mrongoville

Na spragnionych rozrywki czeka amfiteatr nad jeziorem Czos, w którym corocznie – oprócz wspomnianego już Pikniku Country i Folk – odbywają się również m.in. Mazurska Noc Kabaretowa i Festiwal Kultury Kresowej.

A miłośnicy Dzikiego Zachodu poza udziałem w festiwalu mogą także odwiedzić Miasteczko Westernowe Mrongoville. Odtworzono tu zabudowę charakterystyczną dla znanych z westernów pionierskich osad z XIX w., są tu m.in.: saloon, bar, biuro szeryfa, bank, hotel, teatr, ratusz, sklep wielobranżowy i stacja kolejowa. W tej scenerii można pomieszkać, posilić się, wziąć udział w pokazach i zabawach z kowbojami. Oddzielną przygodą może być zwiedzanie Wioski Indiańskiej Kraina Winnetou. Tutaj też można uczestniczyć w zajęciach przybliżających kulturę i obyczaje pierwotnych ludów Ameryki Północnej.

Artykuł sponsorowany

Więcej w Mrągowo
Forum Ekologiczne w Mrągowie platformą wymiany wiedzy i doświadczeń

W Mrągowie zakończyło się 25. Forum Ekologiczne. Jego organizatorem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego i departament ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego. Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem przyroda i...

Zamknij
RadioOlsztynTV