Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Bezpieczny wypoczynek na obozach i koloniach. Czujność i współpraca to podstawa
5 milionów uczniów w całym kraju rozpoczęło wakacje. Na Warmii i Mazurach od szkoły odpoczywa około 200 tysięcy dzieci.
Prawie 46 tysięcy dzieci i młodzieży przyjedzie do naszego regionu na obozy, kolonie i inne zorganizowane formy wypoczynku. Każdy organizator ma obowiązek zgłoszenia takiego miejsca do kuratorium oświaty.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają służby inspekcji sanitarnej, straży pożarnej, policji oraz nadleśnictwa. W sytuacji nagłego niebezpieczeństwa pierwsze decyzje i działania zawsze podejmuje organizator obozu.
Może przyjść duża ulewa czy wichura, która zmyje namioty i nie będzie dokąd wrócić. Wówczas, bardzo często, pomocni okazują się wójtowie i burmistrzowie, którzy na kilka godzin potrafią udzielić schronienia np. w sali gimnastycznej. Od kilku lat istnieje porozumienie zawarte za szczeblu centralnym między organizacjami harcerskimi, strażą pożarną i Lasami Państwowymi. Organizatorzy informują gdzie będą, żeby służby te mogły jak najszybciej zareagować
– wyjaśnił Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
Organizator wypoczynku powinien mieć bezpośredni kontakt z leśniczym, komendantem policji i straży pożarnej na danym terenie, a także z wójtem, który w razie potrzeby zapewni dzieciom bezpieczne schronienie.
Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą formy zorganizowanego wypoczynku. Umieszczono tam obozy, kolonie i półkolonie.
Posłuchaj wypowiedzi
Wiemy ile dzieci spędzi wakacje na koloniach i obozach na Warmii i Mazurach
Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy