Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Obrona zamku przed Krzyżakami. Galeria zdjęć z historycznej inscenizacji w Olsztynie [ZDJĘCIA]
Huknęły hakownice, furta została rozbita, a sam Mikołaj Kopernik nadzorował przygotowania do obrony. Kilkudziesięciu rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji ataku wojsk krzyżackich na Olsztyn.
Atak zaciężnych wojsk krzyżackich na Olsztyn był epizodem z okresu wojny polsko-krzyżackiej prowadzonej w latach 1519-21. Była to ostatnia wojna Polski z Zakonem. Oblężenie olsztyńskiego zamku poprzedził szereg działań wojsk zakonnych, które były prowadzone jesienią 1520 roku. Wówczas to wojska zakonne, złożone w głównej części z rycerzy zaciężnych, oblegały Lidzbark Warmiński, Dobre Miasto i Ornetę, która poddała się po 8 dniach oblężenia.
26 stycznia 1521 roku oddział krzyżackich zaciężnych wybrał się w okolice Olsztyna, by odbić stado bydła zagarnięte uprzednio przez polskich zaciężnych pod Dobrym Miastem. Pod Olsztynem Krzyżacy rozbili polski oddział i natychmiast „idąc za ciosem” wybili jedną z furt fortyfikacji miejskich. Do zdobycia miasta zabrakło im sprzętu oblężniczego i drabin. Dowódca krzyżacki Wilhelm von Schaumburg odgrażał się, że jak tylko dostanie hakownice, proch i puszkarza to odniesie sukces. Do drugiego szturmu już nie doszło.
W lutym Mikołaj Kopernik otrzymał upragnione hakownice. Wkrótce rozpoczęły się rokowania pokojowe. W 1525 roku Albrecht Hohenzollern złożył w Krakowie uroczysty hołd królowi polskiemu. Z zakonnika wielki mistrz został świeckim księciem, a wkrótce zmienił wiarę i został luteraninem.
Dzisiejsza rekonstrukcja ataku Krzyżaków na olsztyński zamek została odegrana po raz drugi. Pierwsza odbyła się przed rokiem.
Gra komputerowa z Kopernikiem w roli głównej
Poza inscenizacją zaprezentowano grę i aplikację, w których głównym bohaterem jest Mikołaj Kopernik. Słynny astronom oprowadza graczy po krużgankach olsztyńskiego Zamku i przenosi ich do czasów, kiedy nim administrował.
Prace zespołu przy tworzeniu gry trwały pół roku.
Jak mówił Piotr Gotkowski z firmy komputerowej Chronospace gra podzielona podzielona została na strefy. Dzięki niej można się też dużo dowiedzieć o Koperniku i jego czasach.
Gracze mają możliwość pomocy astronomowi m.in. w pracy przy tablicy astronomicznej, jedynym oryginalnym przyrządzie Kopernika zachowanym do naszych czasów, czy przy prowadzeniu akcji osadniczej. Gra jest bezpłatna i działa na przeglądarkach internetowych z możliwością obsługi graczy korzystających z różnych systemów operacyjnych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: PAP/B. Gajlewska/W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy