Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
ASF i grypa ptaków w odwrocie. W regionie utrzymuje się tendencja spadkowa
Wyraźny spadek liczby ognisk ASF i grypy ptaków. Inspekcja weterynaryjna podsumowała rok 2023 w województwie warmińsko-mazurskim.
W regionie w 2023 roku wykryto 2 ogniska ASF w gospodarstwach i 6 ognisk grypy ptaków. Dla porównania – w dotychczas najgorszym roku 2021 było 19 ognisk afrykańskiego pomoru świń i 41 ognisk grypy. Trend spadkowy widać od 2 lat. Eksperci radzą jednak, by nie lekceważyć zagrożenia, bo oba wirusy są wciąż obecne w środowisku.
O zwalczaniu grypy u ptaków dzikich to w ogóle nie ma co marzyć, bo nie mamy kontroli nad migracjami ptaków. Jeśli chodzi o dziki, to staramy się oczywiście wszystkimi dostępnymi środkami – odstrzałami czy przeszukaniami – likwidować tę chorobę w środowisku i jakiś efekt to przynosi, nawet nie taki mały, ale wciąż trzeba być ostrożnym
– podkreślił Jerzy Koronowski, warmińsko-mazurski lekarz weterynarii.
Według specjalistów spadek liczby ognisk obu chorób to efekt stosowania bioasekuracji w gospodarstwach. Inspekcja weterynaryjna nadal zaleca hodowcom jej stosowanie – odpowiednie grodzenie gospodarstw czy dezynfekcję ubrań, obuwia czy sprzętu używanego w gospodarstwie.
Trwająca wciąż epidemia ASF negatywnie wpłynęła jednak na rynek trzody chlewnej, co widać także w regionie. Część rolników całkowicie zrezygnowała z hodowli świń.
Ze względu na ASF są powiaty, gdzie było 6-8 ferm, zostały 2 gospodarstwa, które prowadzą produkcję. Reszta zlikwidowała, bo to nie opłacało się, poza tym koszty związane z bioasekuracją, zwłaszcza przy małej ilości sztuk, to z punktu widzenia ekonomicznego kwestia nieopłacalna
– powiedział Romuald Tański, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
Takie trendy widać w całym kraju – jak podaje Krajowy Związek Producentów Trzody Chlewnej, od 2020 roku liczba hodowców świń spadła o połowę.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski