Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bariery zapachowe sposobem na powstrzymanie chorych dzików

Fot. fotolia

Zapach ma zatrzymać dziki i ASF. Ograniczenie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń – to wyzwanie, w którym ma pomóc węch dzików.

Nadleśnictwa Lidzbark oraz Przasnysz wykonały bariery zapachowe, które mają powstrzymać przemieszczanie się dzików – wyjaśnia Adam Pietrzak z RDLP w Olsztynie.

W naszych dwóch nadleśnictwach utworzyliśmy specjalne bariery zapachowe, które mają powstrzymać migrację potencjalnie zarażonych dzików z województwa warmińsko-mazurskiego do województwa mazowieckiego

– powiedział.

Koszt utrzymywania takich barier to ponad 30 tysięcy złotych rocznie. Użyty środek jest w pełni naturalny i nie stanowi zagrożenia dla ludzi.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie odpuszcza, a latem liczba zakażeń nie spada – zastrzegł wojewódzki lekarz weterynarii Jerzy Koronowski.

Jest dokładnie na odwrót. Afrykański pomór świń wzmaga się w wakacje, ponieważ w trakcie prac polowych istnieje największe ryzyko przeniesienia wirusa z płodami rolnymi, czy z maszynami rolniczymi do gospodarstw utrzymujących świnie

– mówił.

W województwie warmińsko-mazurskim, w tym roku, były dwa ogniska w gospodarstwach hodujących świnie. Dużo więcej jest przypadków ASF u dzików. W tym roku były 92 wykryte zakażenia. Ta liczba jest o połowę mniejsza w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00


Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w dzik, afrykański pomór świń, bariera, zapach
Kilka powiatów regionu uwolniono od ograniczeń związanych z ASF

Ograniczenia obowiązywały 2 lata. Hodowcy trzody chlewnej z powiatów iławskiego, ostródzkiego, działdowskiego i nowomiejskiego są już wolni od zakazów związanych z afrykańskim pomorem świń. Komisja Europejska...

Zamknij
RadioOlsztynTV