Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Radio Elbląg, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Msza Wieczerzy Pańskiej inauguruje Triduum Paschalne. „Tego dnia milkną wszystkie instrumenty”
Dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. W kościołach katedralnych rano błogosławi się oleje podczas Mszy Krzyżma, zaś wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętnia ustanowienie przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa oraz przykazanie wzajemnej miłości.
– To kulminacja roku liturgicznego. Trzy święte dni – tak o rozpoczynającym się dziś w Kościele katolickim Triduum Paschalnym mówił na antenie Radia Olsztyn arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.
To jest kulminacja i dopełnienie wydarzeń zbawczych, dlatego są określane jako wydarzenia paschalne związane z tym, Chrystus Pan przechodzi (pascha oznacza przejście) ze śmierci do życia i poprzedza to Chrystusowa ofiara na krzyżu.
Tego dnia w katedrach lub innych większych kościołach odprawiana jest Msza Krzyżma, podczas której święci się oleje. To także ważna uroczystość dla kapłanów koncelebrujących, ponieważ odnawiają oni swoje przyrzeczenia kapłańskie.
Wieczorem jest sprawowana uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której proboszcz obmywa dwunastu osobom nogi na znak „wzajemnej miłości”. Zwyczaj ten nawiązuje do umycia nóg apostołom przez Chrystusa.
– Tego dnia milkną też w kościołach wszystkie instrumenty – mówi ks. kan. dr Bartłomiej Matczak, dyrektor Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Gietrzwałdzie.
Pozostaje tylko śpiew a capella bez brzmienia organów jako wyraz towarzyszenia Jezusa w tej trudnej drodze na krzyż. Na koniec celebracji tej mszy świętej przenoszony jest Najświętszy Sakrament do ołtarza przechowania, a wszystkie rzeczy w kościele można powiedzieć, że w jakiś sposób znikają – znikają dekoracje, obrusy, następuje tzw. ogołocenie.
Ma być to symbol współodczuwania męki i cierpienia Chrystusa.
Autor: B. Gajlewska/M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski