Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Żołnierz AK wspomina powstanie 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

Fot. Radio Olsztyn

81 lat temu została powołana do życia Armia Krajowa. Zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny.

75 lat później powstały Wojska Obrony Terytorialnej, które kontynuują tradycje polskich bohaterów niezłomnej walki o niepodległość. Porucznik Zbigniew Kaczmarek ps. Dan, przyjaciel 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspomina, jak powstała 3. Wileńska Brygada Armii Krajowej, której był żołnierzem.

Od października 1943 r. z małej grupki kilkudziesięciu ludzi do lipca 1944 r. powstała brygada, licząca ponad tysiąc ludzi. 3. Brygada Szczerbca to byli ludzie młodzi. Najmłodszym partyzantem był chłopak Jerzy Widejko o pseudonimie  „Jureczek”. Miał 11 lat, a jego opiekunem był sam Gracjan Fróg.

Obecnie, jak podkreśla porucznik Zbigniew Kaczmarek, bardzo ważne zadanie spoczywa na żołnierzach WOT.

Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej to też młodzi ludzie. Biorąc za patrona dowódcę 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej biorą na siebie obowiązek wyszkolenia się, aby być gotowym do otwarcia ataku na każdego wroga zagrażającego naszej Ojczyźnie.

Biorąc przykład z żołnierzy AK stajemy się częścią sztafety pokoleń – dodaje Monika Jabłońska-Buder z zespołu prasowego 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Działając wspólnie na rzecz naszej Ojczyzny i bohaterów, oddając hołd pokoleniom Polaków dzięki, którym żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce stajemy się częścią sztafety pokoleń wytyczając szlak, którym powinno podążać młode pokolenie.

00:00 / 00:00

Wspomniany dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Gracjan Fróg ps. Szczerbiec jest obecnie patronem 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy

Więcej w II wojna światowa, wspomnienie, Armia Krajowa
Legendarni polscy kryptolodzy uhonorowani na pocztówce. 90 lat temu złamali szyfr Enigmy

Legendy polskiej kryptologii zostały uhonorowane na kartce pocztowej. W 90. rocznicę złamania szyfru niemieckiej Enigmy Poczta Polska upamiętniła Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego. Cyfrowa...

Zamknij
RadioOlsztynTV