Elbląg, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Nie chcą bezczynnie czekać. Zdeterminowani samorządowcy i politycy tworzą program dla Żuław
W jaki sposób zabezpieczyć Żuławy przed powodzią? Odpowiedzi na to pytanie próbowali znaleźć uczestnicy specjalnie zorganizowanego spotkania w Markusach koło Elbląga. Inicjatorem rozmów lokalnych samorządowców, władz wojewódzkich, parlamentarzystów i ekspertów był poseł Leonard Krasulski.
Zdaniem parlamentarzysty PiS Leonarda Krasulskiego, sposobem znalezienia rozwiązania jest kompleksowe spojrzenie na Żuławy.
Mamy trzy obszary: Wielkich Żuław, gdańskich Żuław i elbląskich Żuław. Nie ma znaczenia, które Żuławy. Potrzeby i problemy są takie same dla tych trzech obszarów, bo jest to jeden organizm.
Wśród uczestników rozmów nie zabrakło przedstawicieli władzy centralnej. Zdaniem ministra Andrzeja Śliwki, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Żuław potrzebne są pieniądze.
Kwestie te leżą mi na sercu i chciałbym, aby ten region był beneficjentem środków rządowych.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który był jednym z uczestników spotkania uważa, że szansą na poprawę sytuacji Żuław są pieniądze pochodzące z budżetu państwa.
Mamy nadzieję, że mogłyby się pojawić dodatkowe środki, które wyrównają szanse, które przez trudne warunki codziennego funkcjonowania pozwolą na zrównoważony i harmonijny rozwój tej części Polski.
Spotkanie w Markusach było pierwszym z cyklu rozmów na temat utworzenia programu dla Żuław obejmującego między innymi działania przeciwpowodziowe.
Zdaniem Krzysztofa Kuriaty – dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego warmińsko mazurskiego urzędu wojewódzkiego – w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym istotne jest przeciwdziałanie skutkom kataklizmów.
Inwestycje są bardzo cenne, natomiast bieżące utrzymanie wałów – w mojej ocenie – jest krytyczne. Jeżeli w porę nie zareagujemy, to potem spotykamy się na faktycznych działaniach i nie zawsze idzie to zgodnie z planem.
Jak podkreślał Andrzej Winiarski – dyrektor regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, aby poprawić bezpieczeństwo Żuław potrzebne są spójne działania i szereg inwestycji.
Trzeba podjąć spójną politykę dla całości Żuław. Potrzebna są bardzo silne inwestycje zabezpieczające teren przed powodzią oraz pozwalające, w jak najlepszy sposób, gospodarować na tym obszarze.
Jak podkreśla wójt Markus Dorota Wasik, temat spotkania jest istotny w szczególności dla mieszkańców trzech gmin.
Przy bardzo aktywnym współudziale naszych trzech gmin: Gronowo, Elbląg i Markusy zaczynamy tworzyć program dedykowany Żuławom Wiślanym.
W Markusach rozmawiano także o kwestiach dotyczących kulturowego dziedzictwa terenu obejmującego Żuławy.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz/J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy