Inspektorzy pracy z ofertą dla młodzieży. Rusza kampania „Legitna praca”
Od jakiego wieku można szukać pierwszej pracy i jakie przepisy warto znać podejmując zatrudnienie? Z nową kampanią informacyjną – pod hasłem „Legitna praca” – ruszają inspektoraty pracy w całej Polsce.
Przepisy pracy dotyczące zatrudniania młodych osób to obszerny zakres wiedzy. Inspektorzy będą w różny sposób starać się dotrzeć z tymi informacjami do młodzieży. Będą m.in. programy edukacyjne, spotkania w szkołach, działania w mediach społecznościowych – zaznacza zastępca Wojewódzkiego Inspektora Pracy w Olsztynie Łukasz Sztych.
Są dedykowane wydawnictwa, które służą temu, żeby osoby młode mogły zwiększyć wiedzę na temat prawa pracy. Są też szkolenia w szkołach, seminaria, targi pracy, dni przedsiębiorcy – wszędzie tam, gdzie możemy dotrzeć do osób młodych.
Ile godzin dziennie można pracować, jakie zajęcie jest dopuszczalne w przypadku nastolatków, jakie dodatkowe obowiązki ma pracodawca – tego będzie można się dowiedzieć podczas spotkań organizowanych z młodzieżą. – To wiedza, która może się okazać bardzo potrzebna – podkreśla Łukasz Sztych.
Po pierwsze takie osoby bardzo często ulegają wypadkom przy pracy. Osoby są niedoinformowane, niedostatecznie przeszkolone, nie posiadają dostatecznych umiejętności, nie są do końca świadome swoich praw.
Kampania skierowana jest do osób w wieku 18-24 lat. Informacji o przepisach dotyczących pracy młodych ludzi można szukać na stronach internetowych inspektoratów pracy.
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski