Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region, Regiony
Ceny żywności i paliw podniosły inflację w październiku. GUS podał nowe dane
Inflacja w październiku wyniosła 17,9 procent licząc rok do roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. We wrześniu ukształtowała się na poziomie 17,2 procent.
„To ceny żywności i paliw podniosły inflację w październiku” – ocenia Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem, w nadchodzących miesiącach kluczowe nadal będą zmiany cen energii i żywności.
Według PIE, inflacja zacznie hamować na koniec I kwartału 2023 roku.
Ceny żywności na rynkach światowych rosną wolniej, co niedługo przełoży się także na ceny krajowe. Spadają też oczekiwania inflacyjne firm. W takim otoczeniu inflacja przestanie rosnąć. Niemniej długotrwale utrzyma się na dwucyfrowych poziomach
– podkreśla Instytut.
Inflacja w strefie euro
Inflacja w strefie euro osiągnęła w październiku rekordowy poziom 10,7 procent. Poinformował o tym europejski urząd statystyczny Eurostat. We wrześniu inflacja wyniosła 9,9 procent. Według Eurostatu, do wzrostu inflacji najbardziej przyczynił się wzrost cen energii, który wyniósł 41,9 procent w ciągu roku. Ceny produktów spożywczych wzrosły o 13,1 procent, a usług o 4,4 procent.
Najwyższą inflację w strefie euro odnotowano w Estonii – 22,4 procent, a najniższą we Francji – 7,1 procent.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR/PAP