Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Plac w Olsztynie otrzymał imię bohatera walk o wolność Polski i Ukrainy

Fot. K. Kantor

Z udziałem przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy i marszałka Senatu RP nadano jednemu z placów na Osiedlu Mazurskim w Olsztynie imię generała Marka Bezruczki. Zasłużył się on w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Marszałek Tomasz Grodzki wskazywał na podobieństwo hymnów polskiego i ukraińskiego.

Zwróćcie państwo uwagę, że one się w zasadzie podobnie się zaczynają. To pokazuje, jak trudne były historie naszych narodów. Dlatego z dumą przyjąłem propozycję, żeby uczcić generała Marka Bezruczkę.

00:00 / 00:00

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, dziękując w imieniu narodu i parlamentu ukraińskiego za zaproszenie na uroczystość, podkreślił jak ważne jest to, że wspólnie kształtujemy historię.

00:00 / 00:00

[W imieniu narodu i parlamentu ukraińskiego bardzo dziękuję za to, że możemy zebrać się tutaj i wspólnie wyraźnie powiedzieć, że razem kształtujemy historię.]

Rusłan Stefanczuk dodał, że podobnie jak sto lat temu – nasze narody, armie, parlamenty i prezydenci są zjednoczeni w walce o wolność świata. „Idźmy dalej do przodu, po zwycięstwo” – mówił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy

Fot. K. Kantor

Rusłan Stefanczuk wskazał, że Olsztyn jest piątym miastem w Polsce, które upamiętnia gen. Bezruczkę – jak powtórzył – wspólnego bohatera obu narodów. Zauważył, że w 1920 roku walczył on o Polskę, ale też o niezależną Ukrainę.

Minęło sto lat, ale i dziś Ukraina walczy, bije się o przyszłość Ukrainy, ale też Polski i całego cywilizowanego świata

– mówił.

Fot. K. Kantor

Uchwałę o nadaniu placowi i rondu na Osiedlu Mazurskim imienia gen. Bezruczki podjęła we wrześniu ubiegłego roku olsztyńska rada miasta, na wniosek miejscowego Związku Ukraińców w Polsce.

Gen. Marko Bezruczko (ur. 1893 w Tokmaku na Zaporożu, zm. 1944 w Warszawie) był dowódcą 6. Siczowej Dywizji Strzelców Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W kwietniu 1920 r. weszła ona w skład 3. Armii Wojska Polskiego. Po zajęciu Kijowa przez Polaków wzięła udział we wspólnej defiladzie wojskowej.

Po przełamaniu frontu przez bolszewików dywizja Bezruczki toczyła ciężkie walki odwrotowe. Na początku sierpnia chroniła skrzydło polskiej 7. Dywizji Piechoty broniącej Chełma. Obie jednostki, powstrzymując napór bolszewickich dywizji, osłaniały koncentrację jednostek przygotowujących się do „manewru znad Wieprza”. Siczowa dywizja wraz z polskimi żołnierzami 31. Pułku Strzelców Kaniowskich broniła przez trzy dni (29–31 sierpnia) Zamościa przed 1. Armią Konną Siemiona Budionnego.

Bezruczko jako najwyższy rangą oficer objął dowództwo obrony tego miasta. Odparcie bolszewickich ataków pozwoliło polskiemu dowództwu ściągnąć posiłki i zamknąć Konarmię w kotle. Podczas przebijania się kawalerii Budionnego z okrążenia doszło do słynnej bitwy pod Komarowem, nazywanej największą bitwą konną XX w.

Generał Bezruczko pochowany jest na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli. Jego imię nosi rondo we Wrocławiu, skwery w Warszawie, Koszalinie i Gdańsku, a na Ukrainie – ulice w Kijowie, Równem i Winnicy.

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Autor: K. Kantor / PAP
Redakcja: K. Ośko

Więcej w płać, Tomasz Grodzki, generał Marko Bezruczko
Zamiast ścieżki sterta kostki brukowej. Wykonawca porzucił pracę

Do naszej rozgłośni dotarły skargi od słuchaczy na rozkopane i porzucone prace na placu Bema w Olsztynie. Jedna z wysepek przy przejściu dla pieszych od kilku...

Zamknij
RadioOlsztynTV