R. Banasiak: działalność rolnicza to fundament bezpieczeństwa żywnościowego kraju
Gościem Leszka Cimocha w audycji Po Pierwsze Gospodarka był Rafał Banasiak – prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Rolno-Gospodarczych Agroport Bartoszyce.
Stowarzyszenie koordynuje działania Klastra Rolnego Agroport. W klastrze zrzeszonych jest ponad 800 gospodarstwo rolnych. Zajmują się uprawą roślin strączkowych – zwłaszcza bobiku. Bobik charakteryzuje się znaczną zawartością białka. Wykorzystywany jest głownie jako roślina pastewna. Jako najważniejszą korzyść wskazuje się, że pozostawia bardzo dużą ilość azotu (ok. 40-50 kg) w glebie.
Rafał Banasiak podkreślił, że działalność rolnicza jest fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Odkąd zaczęła się pandemia COVID-19 w świecie, globalne łańcuchy dostaw żywności i surowców – np. śruty sojowej – pozrywały się. Wojna w Ukrainie nie napawa optymizmem, a wręcz nadaje ogromną obawę. W Europie Ukraina jest największym producentem słonecznika. W Polsce wykorzystywano w znakomitej większości śrutę słonecznikową.Ten czas, który dziś obserwujemy, ale także przyszłość – czy w Ukrainie zostanie posiany słonecznik, czy zostanie zasiana kukurydza, daje ogromną niewiadomą, co się będzie działo z przetwórstwem w naszym kraju. Dlatego ważne jest, żeby wspierać rodzime źródła białka.
Gość audycji odniósł się także do zapewnień polityków o „samowystarczalności” Polski.
Jeśli chodzi o źródła białka, jesteśmy uzależnieni w znakomitej większości od krajów trzecich. Jeśli chodzi o przetwórstwo paszowe, to 70% białka pochodzi z importu, a 30% to źródło krajowe. W kraju mamy ponad 1,5 miliona ton rocznie śruty rzepakowej – znakomitej, jeśli chodzi o przyswajalność białka, natomiast większość – ok. 60% tego białka wyjeżdża za nasze zachodnie granice.
Posłuchaj audycji Po Pierwsze Gospodarka
Redakcja: K. Ośko za L. Cimoch