Wojna na Ukrainie, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Pomagam Ukrainie! Potrzebujesz pomocy lub chcesz pomóc. Sprawdź jak to zrobić!
Od dziś działa specjalna strona internetowa dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Wsparcie znajdą tu nie tylko osoby uciekające przed wojną, ale także te, które chcą wspierać Ukraińców.
Adres strony i szczegóły i formularz pomocowy można znaleźć pod adresem pomagamukrainie.gov.pl
Chodzi o skoordynowanie działań na rzecz uchodźców, by móc im pomagać w sposób ciągły. Jak wyjaśnia Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego na stronie wszystkie osoby prywatne lub instytucje pożytku publicznego mogą zgłaszać chęć pomocy, materialnej, rzeczowej lub chęć zakwaterowania u siebie uchodźców.
Na Warmii i Mazurach ewakuację uchodźców koordynuje wojewódzkie centrum kryzysowe w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, które ma uruchomić aplikację, dotyczącą tylko tego regionu.
Wsparcie będzie przekazywane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.
Poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej pomagamukrainie.gov.pl można przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, a także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.
Skoordynowanie pomocy
Jak podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pomoc, którą oferują Ukrainie osoby fizyczne, organizacje i samorządy, musi być skoordynowana. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie współpracowała z organizacjami pozarządowymi na Ukrainie. W każdym województwie działają punkty, gdzie można przekazywać dary. Potem trafią one do potrzebujących.
Po konsultacjach z partnerami ukraińskimi ustalono, że pomoc będzie realizowała właśnie Rządowa Agencję Rezerw Strategicznych
– poinformował Michał Dworczyk.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie przewozić pomoc w głąb Ukrainy. Agencja będzie współpracowała z ukraińskimi organizacjami pomagającymi uchodźcom. Specjalne punkty powstaną w każdym województwie.
Pociągi z pomocą humanitarną
Minister dodał, że codziennie na Ukrainę będą trafiały co najmniej dwa pociągi z pomocą humanitarną.
Z powrotem te pociągi będą zabierały kobiety i dzieci. Pierwszy taki pociąg wjechał dzisiaj rano do Polski. To był pociąg, który wczoraj wiózł cztery wagony pomocy humanitarnej do Mościsk, czyli właśnie do miejscowości po drugiej stronie Medyki
– wskazał Michał Dworczyk.
Wczesnym popołudniem na dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia dotarł specjalny pociąg medyczny z grupą kobiet i dzieci ewakuowanych z Ukrainy. Został on przygotowany w celu przewożenia rannych z Ukrainy. Wczoraj wyjechał z Warszawy w ramach przetestowania. Część wagonów zawierała pomoc humanitarną, którą przekazano do obwodu lwowskiego. Decyzją ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego nie ograniczono się do ćwiczeń i pociągiem zabrano ponad 600 matek z małymi dziećmi.
Dyrektor Szpitala Narodowego, doktor Artur Zaczyński – który przyjechał z uchodźcami do Warszawy – powiedział, że z Mościsk zabrano 250 kobiet i 350 dzieci.
Premier o solidarności z Ukraińcami
Premier Mateusz Morawiecki napisał, że jest głęboko poruszony solidarnością i troską Polaków w stosunku do Ukraińców.
Ich przytłaczająca dobroć nie może powstrzymać brutalności Putina, ale pomoże przeżyć tysiącom. Schronienie w Polsce znalazło już 200 tysięcy uchodźców
– napisał premier na Facebooku.
✅ Przekroczenie granicy / Перетин кордону
✅ Pobyt w Polsce / Залишайтеся в Польщі
✅ Punkty recepcyjne / Прийомні пункти
✅ Punkty informacyjne i infolinie / Інформаційні пункти та гарячі лінії
✅ FAQ
✅ Język migowy / Мова жестів
ℹ️ ➡️ https://t.co/btVAedJPvB pic.twitter.com/R4miN29TER— Urząd do Spraw Cudzoziemców (@UdSC_gov_pl) February 27, 2022
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za D. Grzymska/PAP/IAR