Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Najnowocześniejszy na świecie mikroskop neurochirurgiczny trafił do szpitala w Olsztynie
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie kupił nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny. Tym samym dołączył do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w Polsce wyposażonych w tak zaawansowany sprzęt.
Zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi, pod kierunkiem prof. Dawida Larysza, wykonał dwa pierwsze zabiegi z zastosowaniem nowoczesnego mikroskopu. Użycie tego sprzętu w znaczny sposób zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca ich czas.
Mikroskop neurochirurgiczny to urządzenie wyposażone w zaawansowaną kamerę w rozdzielczości 4K, pozwalające na powiększenie obrazu i dokładne obrazowanie operowanego mózgu i jego naczyń
– wyjaśnił prof. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.
Umożliwia on integrację wielu urządzeń stosowanych w trakcie niezwykle precyzyjnych zabiegów, takich jak system neuronawigacji czy neuromonitoringu śródoperacyjnego. Pozwala przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka. Wyjątkowe są również systemy fluorescencji, które poprzez zaawansowane filtry umożliwiają skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych.
Zastosowanie wbudowanego w mikroskop modułu oprogramowania inżynierskiego, sprzężonego z video angiografią, uwidocznia i analizuje przepływ krwi w naczyniach, co jest niezwykle ważne w przypadku leczenia nowotworów i zmian naczyniowych
– wyjaśniają medycy.
Mikroskop kupiono, za 1 milion 200 tysięcy złotych, w ramach projektu „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie”. Został on sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i wkładu własnego samorządu województwa. Łączna wartość całego projektu to 16 milionów 100 tysięcy złotych.
Autor: A. Libudzka (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy