Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Są dodatkowe pieniądze na walkę ze skutkami wirusa ASF
Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało skoordynowany program walki ze skutkami wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Chodzi o działania, które poprawią opłacalność produkcji na terenach objętych obostrzeniami w związku z występowaniem tej choroby.
– Dodatkowe środki i działania mają m.in. wpłynąć na odtwarzanie hodowli oraz poprawę jej bezpieczeństwa – przekazał szef resortu Grzegorz Puda:
Mówimy o działaniach wspierających bioasekurację, eliminowanie skutków rynkowych, mamy też rozwiązania dotyczące preferencyjnych kredytów czy pożyczek oraz elementy związane z przetwórstwem, możliwości przetwarzania czy sprzedaży tych wyrobów
Jednym z elementów pomocy ma być wyrównywanie strat ponoszonych przez hodowców trzody z obszarów objętych restrykcjami handlowymi. Wnioski w tej sprawie przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na ten cel przeznaczonych będzie 150 milionów złotych – wyjaśnił Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz:
Cena rynkowa sprzedawanych świń z tych stref jest znacznie wyższa, niż zwierząt faktycznie skupowanych od hodowców. Celem programu jest wyrównanie różnicy w cenie co ma na celu zachowanie hodowli w tych strefach. Podkreślę, że w tym roku mówimy o obszarach o największym zagęszczeniu hodowli na poziomie kraju.
W tym roku w kraju potwierdzono wystąpienie 20 ognisk afrykańskiego pomoru świń. Nawrót wirusa ASF zaobserwowano w lipcu – od początku miesiąca potwierdzono wystąpienie 8 ognisk w gospodarstwach na terenie pięciu województw, głównie na zachodzie kraju.
Wirus afrykańskiego pomoru świń jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla trzody chlewnej, nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Wystąpienie choroby w gospodarstwie lub najbliższym sąsiedztwie wiąże się z koniecznością wybicia stada, generalną dezynfekcją budynków oraz obostrzeniami w handlu. ASF utrzymuje się w Polsce od 2014 roku.
Na początku lipca wykryto pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń w hodowli. Było w gospodarstwie w okolicach Purdy. Od stycznia do chwili obecnej ASF, w województwie warmińsko-mazurskim, wykrywano jedynie u dzików. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach wykryto łącznie 8 ognisk ASF w hodowlach świń.
Pierwsze w tym roku ognisko ASF w gospodarstwie hodowlanym. Prawie tysiąc świń zostanie wybitych
Autor: M. Fedusio / IAR
Redakcja: K. Ośko