Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Coraz mniej mieszkanek regionu zgłasza się na cytologię. Regularne badania pomagają wygrać z nowotworem – alarmują lekarze
Mieszkanki Warmii i Mazur, szczególnie, południowo – wschodniej części regionu, coraz rzadziej zgłaszają się na badania cytologiczne.
Tymczasem rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania, nowotworem u kobiet w Polsce. Stanowi ponad 10% przypadków. Rocznie jest wykrywany u około 3 tysięcy pań, a 1700 z nich z tego powodu umiera. Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym, uleczalnym, stadium choroby.
W tym roku cytologię powinno wykonać około 7 tysięcy mieszkanek powiatu ełckiego, 5 tysięcy powiatu szczycieńskiego, 4 tysiące – piskiego i 2 tysiące pań mieszkających w powiecie nidzickim. Łącznie w całym województwie warmińsko-mazurskim badanie powinno wykonać 95 tysięcy kobiet.
Dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia, przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia i wieloma instytucjami, prowadzi program profilaktyki raka szyjki macicy. W każdym powiecie znajduje się przynajmniej jedna placówka, w której można wykonać cytologię. Program jest skierowany do pań od 25 do 59 roku życia, które nie wykonywały takiego badania od 3 lat.
Można je wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ. Nie jest potrzebne skierowanie. Pełna lista gabinetów znajduje się na stronie internetowej www.nfz-olsztyn.pl
Autor: K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy