Olsztyn, Koronawirus, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Ostróda
Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Po południu szczepionki podane zostaną pracowniom dwóch szpitali w regionie
Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli pierwszymi osobmi w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.
Najpierw zostaną zaszczepieni medycy, później seniorzy. Ruszył krajowy program szczepień przeciwko koronawirusowi. Do południa wszystkie szczepionki z pierwszej dostawy trafiły do wszystkich szpitali.
W województwie warmińsko-mazurskim pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 osób z tzw. grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia, zostaną przeprowadzone w Szpitalu Powiatowym w Ostródzie o godzinie 16. Swoją obecność zapowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Gadomski, wojewoda Artur Chojecki i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych doktor Piotr Kocbach.
Jako jedyny szpital w Olsztynie i jeden z czterech w regionie szczepienia pracowników rozpocznie także Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Dziś zaszczepionych ma zostać 100 osób. Wśród nich będzie m.in. dyrekcja szpitala, lekarze z oddziału chorób zakaźnych dla dzieci, pracownicy poradni medycyny rodzinnej i pracownicy apteki szpitalnej.
W kolejnych dniach szczepieni zostaną pracownicy szpitali miejskiego i wojewódzkiego w Elblągu.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepione zostaną m.in. osoby pracujące w ochronie zdrowia, nie tylko personel medyczny, ale także pomocniczy i administracyjny.
Szpitale zbierają dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Szczepienia odbywają się w 72 tzw. szpitalach węzłowych.
Pierwsza transza to 10 tysięcy dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tysięcy dawek. Do końca stycznia do Polski powinno dotrzeć 1,5 miliona dawek.
Szczepienia są dobrowolne i darmowe. Szczepionka jest rozprowadzana w UE pod marką Comirnaty, która – jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech – stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność).
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP