Olsztyn, Aktualności, Aplikacja mobilna
Żywa lekcja tradycji na Kiermasu Warmińskim w Brąswałdzie. „Chcemy dać choć odrobinę radości i oddechu”
Kiermas Warmiński to żywa lekcja tradycji. Od kilkunastu lat tradycyjne Święto Plonu zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez gminnych, powiatowych i wojewódzkich.
Kiermas Warmiński w Brąswałdzie podzielono na dwie części: obrzędowo-ludową oraz koncertową. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą, w południe, w kościele w Brąswałdzie. Po nabożeństwie korowód przemaszeruje na miejsce imprezy.
Na scenie pojawią się m.in. Warnijsko Kapela, orkiestra dęta i Warmianki. Będzie też można obejrzeć spektakl „Wesele po warmińsku”. W części koncertowej zagra folkowa Mitra, z efektownym pokazem laserowym, a na skrzypcach elektrycznych zagra Agnes Violin. Kiermas zakończy koncert Cleo.
Kiermas Warmiński, od stuleci, związany był z odpustami i pielgrzymkami zwanymi łosierami (ofiarami), opisanymi przez proboszcza Brąswałdu Walentego Barczewskiego. Tegoroczny ma swoją jubileuszową 20. edycję i odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę września na malowniczej polanie nad Kanałem Łyny w Brąswałdzie.
To jedyne duże wydarzenie gminne, które organizujemy w tym szczególnym i trudnym roku epidemii koronawirusa. Chcemy dać mieszkańcom choć odrobinę radości i oddechu. Impreza odbędzie się na rozległym terenie, co zminimalizuje ryzyko zarażenia się. Gminny Ośrodek Kultury pozyskał prawie 70 tysięcy złotych dofinansowania na to wydarzenie z Narodowego Centrum Kultury.
– mówi wójt Gminy Dywity Daniel Zadworny.
Ze względu na obostrzenia i panującą sytuacje w imprezie może wziąć udział tylko 900 pierwszych osób, które wcześniej się zarejestrowały.
Tegoroczny Kiermas zakłada odtworzenie obrzędów i tradycji przedwojennego Kiermasu Warmińskiego. To okazja do spotkania i zadumy nad dawnymi mieszkańcami tych ziem, a także do integracji różnorodnych kultur, które na teren gminy Dywity napłynęły po wojnie.
Organizatorami Kiermasu są: Gmina Dywity, Powiat Olsztyński i Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.