Ponad połowa Polaków boi się o swoją tożsamość
55 procent Polaków obawia się kradzieży tożsamości. Jednocześnie co trzeci nie potrafi ocenić, czy w sposób właściwy chroni swoje dane osobowe – wynika z badania „Jak Polacy chronią swoje dane osobowe?”. Ankietowani za największe zagrożenie uznają działalność oszustów w Internecie.
Według przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i serwis ChronPESEL.pl badania, ponad połowa Polaków jest przekonana, że dobrze chroni swoje dane osobowe (52 proc.), jednocześnie co trzeci ankietowany miał problem z oceną, czy zapewnia swoim danym należytą ochronę (38 proc.).
W opinii badanych, złodzieje tożsamości pobierają dane osobowe głównie w drodze wyłudzenia, na przykład poprzez fałszywe strony logowania lub fałszywe e-maile (74,5 proc.). Równocześnie ponad połowa ankietowanych uważa, że oszuści zyskują dostęp do danych poprzez kradzież dokumentów papierowych i plastikowych (50,3 proc.).
W okresie pandemii oszuści próbują wyłudzać dane podszywając się pod pracowników instytucji państwowych. Dał przykład klienta, który w rozmowie telefonicznej został poproszony o podanie m.in. numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego oraz adresu do korespondencji przez rzekomego pracownika sanepidu. Chodziło o weryfikację dot. odbycia kwarantanny.
Badanie „Jak Polacy chronią swoje dane osobowe?” przeprowadzono w II kwartale 2020 na próbie 298 osób.
Redakcja: Ł.Węglewski za PAP (M.Jarco)