Tarcza antykryzysowa. Jakie wsparcie oferuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych?
Zwolnienie małych firm ze składek ZUS, świadczenie postojowe czy brak opłaty prolongacyjnej – to tylko niektóre rozwiązania prawne realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
O szczegółach mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS:
Zwolnienie ze składek będzie obejmować 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj), co oznacza, że składki nie będą płacone od kwietnia do czerwca br. Zwolnienie od opłacania składek będzie realizowane w formie ich umorzenia. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać ci płatnicy, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych przed 1 lutego 2020 r., w tym ci którzy na dzień 29 lutego br. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych oraz ci, którzy prowadzą działalność i opłacają składki sami za siebie lub współpracują i przychód z prowadzonej działalności nie przekroczył w lutym 2020 roku 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Firmy będą zwolnione z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Emerytur Pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne – pod warunkiem, że 31 grudnia 2019 roku nie zalegały z ich opłacaniem.
Świadczenie postojowe dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne i dla samozatrudnionych wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.
Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach „tarczy antykryzysowej” , trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Są one dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.
Autor: A. Socha
Redakcja: K. Ośko