Wypowiedź prezydenta Putina oraz nadchodzący rok w regionalnej polityce. Obejrzyj audycję Jeden na jednego
Gośćmi Marka Lewińskiego w audycji byli:
- Anna Wasilewska – posłanka Platformy Obywatelskiej,
- Dariusz Rudnik – radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości.
TEMAT 1
Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r. Mówił też o wykorzystywaniu przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”. Premier formułuje swoje stanowisko. Mamy popleczników w postaci Stanów Zjednoczonych i Niemców. Prezydent Andrzej Duda w sprawie reakcji na słowa Władimira Putina zwołał naradę już 27 grudnia, ale nie zabrał w tej sprawie dotąd głosu, bo działania rosyjskie są zapewne rozłożone w czasie i będzie jeszcze okazja do wypowiedzi – przekonywał w czwartek europoseł PiS Adam Bielan.
Twierdzenia prezydenta Rosji Władimira Putina na temat genezy II wojny światowej i roli w tym Polski są oburzające – ocenia Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Jak dodaje, szczególnie skandaliczne jest manipulowanie przez Putina notatką ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego.
Dla nas Żydów szczególnie skandaliczne jest manipulowanie przez Putina notatką ambasadora RP w Berlinie Józefa Lipskiego z jego rozmowy z Adolfem Hitlerem w 1938 r.
– czytamy w piśmie.
TEMAT 2
Co 2020 rok przyniesie w polityce w województwie warmińsko-mazurskim? Czy zmieni się rola radnego, byłego prezydenta Czesława Jerzego Małkowskiego? A może wzrośnie rola lewicy? Kto może zyskać, a kto stracić?
Posłuchaj audycji Jeden na jednego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio