Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dary dla Polaków na Litwie. „Poziom ubóstwa w rejonie solecznickim dramatycznie wzrósł”

Bus pełen darów dla Polaków mieszkających na Litwie wyjechał dziś z Olsztyna. Pomoc trafi do rejonu solecznickiego w południowo-wschodniej Litwie.

W rejonie solecznickim mieszka około 40 tysięcy osób. Około 80 procent z nich to Polacy. Litwini stanowią zaledwie 10% składu narodowościowego.

Waldemar Ziarek, szef Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie przypomina, że mieszkający tam Polacy wciąż potrzebują pomocy.

Tam, w okręgu solecznickim, są wioski, w których w oknach piszczy wiatr, ludzie są na bezrobociu od wielu, wielu lat

– mówił w rozmowie z Radiem Olsztyn.

Większość mieszkańców rejonu solecznickiego boryka się z tradycyjnymi dla wsi problemami: ciężka i nisko opłacana praca na roli oraz brak perspektyw dla młodzieży i wysokie bezrobocie.

Stefan Worobiej ze Stowarzyszenia Historycznego Grota Roweckiego przekonuje z kolei, że pamięć o Polakach mieszkających poza granicami naszego kraju powinna być naszym obowiązkiem.

Dlatego zamierzamy również obrócić swój wzrok ku Białorusi, bo uważamy, że tam te potrzeby są na pewno nie mniejsze niż na Litwie

– dodał Worobiej.

Akcja Związku Piłsudczyków i Stowarzyszenia Historycznego nie jest jedyną formą pomocy Polakom na Litwie. Od 100 do 200 paczek rocznie przygotowują parafianie z olsztyńskich Nagórek. Inicjatorem akcji „Paczka dla Rodaka” jest tamtejszy wikariusz ks. Jarosław Dobrzeniecki. Często spotykał się z Polakami z Trok i poznał ich trudną sytuację.

Wiemy doskonale, że mieszkają tam prawie sami Polacy. Docieramy do nich z żywnością i słodyczami

– mówił ks. Dobrzeniecki.

Są też inicjatywy o zasięgu większym niż regionalny. Akcję „Polska pamięta o Tobie” zainicjował kilka lat temu Trocki Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie i dyrektor Domu Kultury w Trokach, Edward Kiejzik. Jej głównym sponsorem jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Edward Kiejzik zaznacza, że chodzi o to, aby pokazać, że Polska zwraca uwagę na polskich mieszkańców tej części Litwy. Przy okazji jest to pewnego rodzaju promocja naszego kraju.

Moją zasadą było to, żeby produkt był polski

– mówił Kiejzik.

Troki to niewielkie miasto, malowniczo położone nad jeziorami. Słynie z zamku na wyspie, zbudowanego w XIV-XV wieku i odbudowanym w ubiegłym stuleciu.

Z kolei w ramach akcji „Paczka na Kresy” – pod koniec ubiegłego roku – do Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie dotarło ponad 2 tysiące świątecznych paczek.

Polacy są najliczniejszą mniejszością na Litwie. Z przeprowadzonego w 2011 roku spisu ludności wynika, że mieszka tam około 200 tysięcy naszych rodaków. Kolejny, powszechny spis ludności odbędzie się na Litwie w przyszłym roku. Niektóre polskie organizacje działające w tym kraju już teraz jednak alarmują, że w wyniku zmian w sposobie jego przeprowadzenia, może okazać się, że Polaków na Litwie oficjalnie będzie o wiele mniej niż w rzeczywistości.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

fot. Przemysław Getka

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy/A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w transport, Polska, dary, Litwa, video, Piłsudczycy, Waldemar Ziarek, Mejszogole
Kraj – podsumowanie najważniejszych wydarzeń 2019 roku

Tragiczne rozpoczęcie i zakończenie 2019 roku. Podsumowanie roku przygotowali Andrzej Piedziewicz i Marek Lewiński. Pożar w escape roomie 4 stycznia pięć uczennic koszalińskiego gimnazjum zginęło w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV