Dziś najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Posłuchaj, co mówią eksperci
Czerwony Księżyc i czerwony Mars – spektakularna noc dla miłośników astronomii. Dziś wieczorem czeka nas najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. Między godziną 21.30 a 23.13 na naszym satelicie położy się ziemski cień nadając mu niecodzienne kolory od pomarańczowego, po krwistoczerwony. Ponadto, także dziś Mars znajdzie się w tzw. Wielkiej Opozycji.
Robert Szaj – dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus, gospodarz Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach był Gościem Krzysztofa Kaszubskiego.
K. Kaszubski: Dzisiaj pojawi się czerwony księżyc. W dawnych przepowiedniach wieściło to złe czasy?
R. Szaj: Czerwony Księżyc oraz czerwony Mars będą świecić bardzo jasnym blaskiem pod Księżycem. Nie wierzmy jednak w te przepowiednie. One nigdy nie miały nic wspólnego z rzeczywistością.
K. Kaszubski: Jest to duże wydarzenie, ponieważ dopiero w 2123 roku powtórzy się takie zjawisko.
R. Szaj: To jest wyjątkowe zjawisko. Potrwa 103 minuty. O minutę krótsze zaćmienie całkowite Księżyce będzie miało miejsce za 11 lat.
K. Kaszubski: Siadamy na balkonie lub w ogrodzie i zaczynamy patrzeć na Księżyc?
R. Szaj: Całkowite zaćmienie – faza częściowa całkowitego zaćmienia zacznie się o godzinie 20.30. O 21.30 Księżyc całkowicie skryje się w cieniu Ziemi – wtedy najprawdopodobniej przybierze czerwonawą barwę. Około godziny 22.22, kiedy Księżyc będzie najgłębiej w cieniu Ziemi – najprawdopodobniej prawie całkowicie zniknie z naszego nieba, by po kilkunastu minutach ponownie przybrać czerwonawą barwę. O 23.14 zacznie powoli wyłaniać się z całkowitej fazy zaćmienia. Warto pamiętać, że w czasie kiedy Księżyc będzie całkowicie skryty w cieniu Ziemi, nad Polską przeleci międzynarodowa stacja kosmiczna – to bardzo jasna gwiazda dość szybko przemieszczająca się wysoko nad horyzontem.
Posłuchaj rozmowy z Robertem Szajem
Dziś także Wielka Opozycja Marsa – Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi -w odległości 57,77 mln kilometrów. Wielkie Opozycje Marsa następują co kilkanaście lat.
Agnieszka Kidzińska – Król i Wojciech Król z Planetarium Astro Park z Urszulina na Lubelszczyźnie byli gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego.
K. Kaszubski: Przygotowujecie Państwo wykład dotyczący opozycji Marsa?
A. Kidzińska – Król i W. Król: Tak. Czym jest opozycja w przypadku planety? Mamy z nią do czynienia wówczas, kiedy planeta znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Z reguły związane jest to minimalna odległością pomiędzy dana planetą a Słońcem. Chociaż w przypadku Marsa opozycja opozycji nie równa. Tego typu wydarzenie powtarza się nieco ponad 2 lata, ale za każdym razem odległości między Ziemią a Marsem są różne. I tylko co między 15 do 17 lat następuje tzw. Wielka Opozycja, kiedy ta odległość między naszymi planetami spada do nieco poniżej 60 milionów kilometrów. Mars wtedy jest bardzo jasnym obiektem na niebie.
K. Kaszubski: Jak znaleźć Marsa na niebie dzisiaj?
A. Kidzińska – Król: Tak się składa, że bardzo łatwo będzie można znaleźć Marsa dzisiejszego wieczoru i nocy. Będzie on dokładnie pod wschodzącym Księżycem. Później zaćmienie Księżyca będzie cały czas się pogłębiać i bezpośrednio pod nim będzie się znajdować Mars – tak jasny, że nie da się go przegapić.
Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Kidzińską – Król i Wojciechem Królem
Dzisiaj o 19 specjalne rakiety wylecą w niebo, by uczcić pełne zaćmienie Księżyca i Opozycję Marsa wobec Ziemi. O szczegółach opowiadał Tomasz Jakubowski z Polskiego Towarzystwa Rakietowego.
Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Jakubowskim
Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska