Jeden na Jednego, czyli PiS kontra PSL. Rozmawiano o podatku solidarnościowym i walce o reelekcję prezydenta Olsztyna
Audycja Jeden na Jednego to starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Marka Lewińskiego byli:
- Maja Antosik – Polskie Stronnictwo Ludowe,
- Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość.
25 tysięcy milionerów podzieli się nadwyżką z potrzebującymi niepełnosprawnymi.
Kto zapłaci ten podatek? Każda osoba fizyczna rozliczająca PIT, której roczny dochód przekracza milion złotych. Podatek ma wynosić 4 proc. i będzie płacony od nadwyżki powyżej miliona dochodów. Zapłaci go każdy „pitowiec” niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności: a więc osoby z dochodami z pracy etatowej, ale też przedsiębiorcy rozliczający się według liniowego 19-proc. PIT czy inwestorzy giełdowi, a także osoby uzyskujące dochody z rent i emerytur.
Maja Antosik – PSL
Cieszę się, kiedy dajemy, a nie zabieramy. Uważam, że ten podatek jest elementem dzielącym społeczeństwo. Najbogatsi znajdą sposób, żeby nie płacić tego podatku. Mogą na przykład rozliczać się w innym państwie.
Dariusz Rudnik – PiS
Budżet to są nasze pieniądze. Protesty osób niepełnosprawnych w Sejmie były również w poprzedniej kadencji. Zobowiązaliśmy się wtedy, że pomożemy im rozwiązać problemy. PO udało się ten protest wygasić, ale rozwiązać problemu już nie.
Prezydent Olsztyna będzie walczył o reelekcję.
O kampanii wyborczej prezydent jeszcze nie mówi, nie zdradza też na poparcie jakich środowisk liczy. W rozmowie z naszą reporterką Piotr Grzymowicz podkreślał jedynie, że chce dokończyć projekty, które rozpoczęły się za jego kadencji.
Maja Antosik – PSL
Jeśli chodzi o poparcie, rozmowy prezydenta Grzymowicza na pewno trwają, i to nie tylko z PSL. Na razie nie podjęto żadnych decyzji. Prezydent mógł zawsze liczyć na poparcie naszej partii, nie jest to żadną tajemnicą.
Dariusz Rudnik – PiS
Pan Grzymowicz jest w olsztyńskiej polityce reprezentantem pewnego „układu” finansowo-politycznego, który rządzi w naszym województwie od prawie 30 lat. Piotr Grzymowicz ma dwa zadania związane z tym „układem”: przejęcie rynku cieplnego i śmieciowego oraz dokonywanie przemian w zakresie układu transportowego.
Posłuchaj audycji Jeden na Jednego.
Redakcja: A. Dybcio