Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Boże Narodzenie
Trzynaście dni po Bożym Narodzeniu w obrządku łacińskim, dziś narodziny Jezusa obchodzą wierni obrządków wschodnich. Są to przede wszystkim prawosławni, grekokatolicy i staroobrzędowcy.
Wczoraj mieli wieczerzę wigilijną, po której poszli do cerkwi na Wielką Kompletę, czyli Poweczirja Wełyke z Łytiją.
Dziś pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Jest to dzień, w którym cała uwaga wiernych skupiona jest właśnie narodzinach Bożego Dzieciątka. Tego dnia również najpierw należy pójść do cerkwi, a następnie zaczyna się świętowanie i kolędowanie w domach.
Ksiądz Jarosław Jaszczuk, proboszcz parafii prawosławnej Opieki Matki Bożej w Olsztynie podkreśla, że w kościołach wschodnich Boże Narodzenie to czas odpoczynku.
W poniedziałek (8 stycznia) w centrum uwagi wiernych będzie Święta Rodzina. Jest to Sobór Bogurodzicy i tego dnia w cerkwiach obchodzone są wszystkie święta Maryjne obrządku wschodniego. We wtorek (9 stycznia) natomiast będzie trzeci dzień świąt bożonarodzeniowego cyklu, czyli święto pierwszego męczennika za wiarę – Szczepana.
Dokładnych danych, co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tysięcy. Kościół greckokatolicki w Polsce liczy ponad 33 tysięcy wiernych, którzy zamieszkują między innymi województwa: warmińsko-mazurskie podkarpackie, małopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Boże Narodzenie świętują teraz również staroobrzędowcy, to jedna z najmniejszych w kraju grup religijnych. Ocenia się, że jest ich od tysiąca do 2 tysięcy. Mieszkają głównie na Suwalszczyźnie.
Redakcja: BSChromy za J.Chrunik/K.Piasecka