Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wierni kościoła wschodniego obchodzą dziś Wigilię. Transmisja pasterki na antenie Radia Olsztyn o 21.00

Białystok. Cerkiew p. w. św. Mikołaja. Fot. Łukasz Węglewski

Grekokatolicy i prawosławni zaczynają dziś święta, rodziny w tysiącach domów zasiądą wieczorem do wigilijnych stołów.

– Obecnie w Polsce wygląda to tak samo, jak w innych wspólnotach chrześcijańskich – wyjaśnia ksiądz Jarosław Jaszczuk, proboszcz parafii prawosławnej Opieki Matki Bożej w Olsztynie – To oczywiście bardzo postny dzień – dodaje ksiądz Jarosław Jaszczuk:

W ten dzień my nie powinniśmy nic jeść. W cerkwi prawosławnej jedynym posiłkiem, który powinno się spożyć jest kutia. Aby się pokrzepić i przygotować do całonocnego czuwania, które będzie po północy rozpoczęte w cerkwi przed świętem Bożego Narodzenia.

W wigilię Bożego Narodzenia wierni najpierw spotykają się we własnym domu, przy stole, na którym powinno stać dwanaście tradycyjnych, postnych potraw. Zawsze jest także wolne miejsce dla niespodziewanego gościa. Szczególnym momentem jest czytanie Ewangelii Bożego Narodzenia oraz dzielenia się prosforą. To chleb wypiekany z mąki, drożdży i wody.

Nasi ludzie przejęli w pewnym okresie w historii wiele tradycji z kościoła zachodniego. Przede wszystkim jeżeli chodzi o wigilię, dlatego że ludzie w ten dzień spotykają się, przyjeżdżają rodziny z daleka. Siłą rzeczy nie pozostawało nic innego, jak wspólnie usiąść do tego wigilijnego stołu. Po to by w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela pobiesiadować.

Radio Olsztyn będzie transmitowało pasterkę o godzinie 21.

 

Autor: K.Piasecka
Redakcja: A. Podbielska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wigilia, Boże Narodzenie, prawosławie, kościół wschodni
W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia kościół wspomina pierwszego męczennika

Święty Szczepan był jednym z pierwszych diakonów, którzy pomagali apostołom. Za głoszenie wiary w Jezusa został oskarżony i ukamienowany. Zginął około 36 roku w Jerozolimie. Święty...

Zamknij
RadioOlsztynTV