Aktualności
Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie do 2100 złotych brutto
Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie z obecnych 2000 złotych brutto do 2100 złotych brutto, czyli do około 1530 złotych do ręki. O 70 groszy wzrośnie też minimalna stawka godzinowa i wyniesie 13 złotych i 70 groszy.
Rząd przyjął rozporządzenie przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Minimalne wynagrodzenie wzrośnie więc o 5 procent w stosunku do roku obecnego. Kwota 2 100 złotych stanowi 47,3 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 rok.
W czerwcu rząd zaproponował podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku do 2080 złotych, czyli o 80 złotych, a minimalnej stawki godzinowej z 13 do 13,50 złotych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało w czasie konsultacji społecznych, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 złotych. Związkowcy z OPZZ i FZZ chcieli, aby było to około 2220 złotych. Z kolei pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego proponowali, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik – do 2050 złotych.
Według ministerstwa, projekt resortu był „umiarkowaną propozycją”. Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwracała uwagę, że ministerstwo przygotowując przepisy w tej sprawie, wzięło pod uwagę dobrą sytuację gospodarczą w kraju. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że podwyższenie wysokości minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2100 złotych spowoduje wzrost przyszłorocznych wydatków budżetu państwa o około 164 miliony 200 tysięcy złotych w skali roku. W opinii ministerstwa w wyniku wzrostu płacy minimalnej zwiększą się wpływy do sektora finansów publicznych z tytułu podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusze.
Według GUS, liczba pracowników otrzymujących wynagrodzenie w wysokości obowiązującej w 2017 roku płacy minimalnej wynosi około 1 miliona 400 tysięcy złotych.
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tysiące złotych brutto (był to wzrost o 150 złotych w stosunku do 2016 roku). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 złotych i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.
Autor: PAP
Redakcja: BSChromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Zbigniew Ziejewski o działaniach na szkodę Skarbu Państwa i wyborach prezydenckich
- Piotr Gajewski: staramy się zrobić wszystko, żeby Stomil przystąpił do wiosny
- Ruszyło składanie wniosków o rentę wdowią. "Bieda ma twarz osoby starszej"
- Są opóźnienia. Nowi pracownicy pomogą przy wnioskach o świadczenie wspierające