Jak zachowywać się w czasie upałów? Sprawdź, co radzą eksperci
Dorota Grzymska rozmawiała w Bliższych Spotkaniach o tym, jak radzić sobie, kiedy słupki rtęci szybują w górę.
Pierwszym gościem był doktor Jarosław Abramczyk, lekarz oddziału ratunkowego szpitala MSWiA. Według niego, najlepszą receptą jest pozostanie w domu i niewychodzenie na świeże powietrze:
Wiadomo, że każdy chce z tego słońca skorzystać. Aby robić to bezpiecznie, należy podchodzić do słońca rozsądnie, czyli małe dzieci i osoby starsze powinny unikać pory dnia, kiedy temperatury są najwyższe. Jeśli już musimy przebywać na powietrzu, pamiętajmy o ochronie głowy, lekkim ubraniu, oczywiście o piciu dużej ilości płynów i jeśli jest to możliwe – przebywaniu w cieniu.
Szczególnie w przypadku takiej pogody muszą uważać osoby chorujące na serce.
Upały mogą doprowadzić do zaostrzenia niewydolności serca. Dodatkowo osoby chore narażone są na odwodnienie, zwłaszcza kiedy często przyjmują leki odwodniające. Leki te w skojarzeniu z wysoką temperaturą, działają podwójnie, więc trzeba dbać o wyrównanie poziomu płynów. Muszą po prostu dużo pić, najlepiej wodę mineralną.
W czasie wysokich temperatur nie powinno się też pić napojów alkoholowych.
Na oddziale ratunkowym często mamy do czynienia z ludźmi spożywającymi duże ilości alkoholu pod chmurką. Długie przebywanie na słońcu grozi oparzeniami miejscowymi oraz odwodnieniem. W przypadku zaśnięcia na słońcu, po wypiciu alkoholu możemy dostać udaru cieplnego
– wyjaśnił Jarosław Abramczyk.
Posłuchaj rozmowy z Jarosławem Abramczykiem.
Kolejnym gościem był Andrzej Słowik, zastępca okręgowego inspektora pracy w Olsztynie.
Jakie obowiązki wobec pracowników ma pracodawca?
Powinien zapewnić bezpłatne, zimne napoje profilaktyczne. Jeśli myślimy o osobach pracujących na otwartej przestrzeni, pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów, gdy temperatura przekracza 25 stopni, a w przypadku pracowników biurowych zatrudnionych w pomieszczeniach, gdy temperatura przekracza 28 stopni. Trzeba też wspomnieć, że gdy temperatura przekracza 30 stopni, nie można zatrudnić pracowników młodocianych.
Kiedy pracownik może powstrzymać się od wykonywanej pracy?
W skrajnych przypadkach wysoka temperatura powoduje u pracownika bezpośrednie narażenie na uraz, na utratę zdrowia, bądź życia, w takiej sytuacji pracownik może przerwać pracę. Dobry pracodawca, który dba o pracownika, może zrobić coś więcej na przykład: zapewnić przerwy w okresach kiedy ta temperatura jest najwyższa lub płatne przerwy dla pracowników. Może też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy. Pracownikom zatrudnionym w biurach czy pomieszczeniach powinno się zapewnić klimatyzację.
– poinformował gość Bliższych Spotkań.
Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Słowikiem.
W czasie upałów powinniśmy pamiętać o zwierzętach. O tym, jak chronić naszych ulubieńców opowiadał Marek Pupel, lekarz weterynarii.
Jeżeli zwierzaki są narażone na upał, to należy zapewnić im cień. Trzeba unikać słońca, niech siedzą w domu lub pod jakimś zadaszeniem, ewentualnie w budzie lub pod drzewem. Niech mają cały czas dostęp do świeżej wody, żeby mogły cały czas pić. Jeżeli nie chcą jeść, to nie należy się tym przejmować.
W przypadku zwierząt należy unikać też nagłych zmian temperatury.
Jeśli ktoś chce schłodzić psa to nie należy polewać go wodą z prysznica lub z węża ogrodowego. Lepiej robić okłady z wodą ale nie lodowatą lepiej żeby to była woda w temperaturze pokojowej.
– powiedział Marek Pupel.
Posłuchaj rozmowy z Markiem Puplem.
Redakcja: A. Dybcio