Aktualności
Aleksander Szczygło w „Panteonie Bohaterów” w Sanktuarium Narodowym
W Ossowie (woj. lubelskie) odbyły się uroczystości ku czci śp. Aleksandra Szczygły, posła z Warmii i Mazur, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku. W „Panteonie Bohaterów” stanęło popiersie byłego ministra obrony narodowej.
„Panteon Bohaterów” w Ossowie istnieje od pięciu lat i wciąż jest rozbudowywany. Co roku 15 sierpnia oraz około 10 kwietnia w „Panteonie Bohaterów” w Sanktuarium Narodowym w Ossowie pojawiają się nowe pomniki. W 2012 roku odsłonięto tam pierwszy z nich, poświęcony pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W ciągu ostatnich lat postawiono także popiersia: generała Tadeusza Płoskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, generała Franciszka Gągora, generała Andrzeja Błasika, generała Wojciecha Lubińskiego, Marszałka Macieja Płażyńskiego, biskupa Mirona Chodakowskiego, Anny Walentynowicz, Janusza Kurtyki, generała Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka.
Inicjatorami założenia Panteonu są kustosz Sanktuarium Narodowego w Ossowie ksiądz dziekan Jan Andrzejewski i Ryszard Walczak, prezes Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” i Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki.
Aleksander Szczygło był warmińsko-mazurskim posłem na Sejm, w 2007 roku ministrem obrony narodowej, szefem Kancelarii prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a potem szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Polityk urodził się 27 października 1963 roku w Jezioranach.
W Ossowie zostało odsłonięte również popiersie śp. księdza Ryszarda Rumianka, byłego rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
(Ł.Węglewski/MON/K.Piasecka)