Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych
1 listopada katolicy obchodzą uroczystość Wszystkich Świętych. Zgodnie z nauką Kościoła jest to „uroczystość tych, którzy są zbawieni i cieszą się wieczną szczęśliwością w niebie”.
Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni – wierni, którzy nigdy nie zostaną wyniesieni na ołtarze, a którym Kościół w sposób szczególny chce w tym dniu oddać hołd. Radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych podkreśla biały kolor szat liturgicznych, które zakładają dziś księża. Ten dzień przypomina wiernym, że mają tak żyć, aby trafić do nieba. Pokazuje również, że Kościół to wspólnota, tych, którzy żyją na ziemi ze świętymi, a święci są gotowi im pomagać.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa z obawy o bałwochwalstwo w ogóle nie wspominano świętych. Jednak z biegiem lat najpierw zaczęto przypominać Matkę Bożą, później męczenników, a potem ludzi żyjących świątobliwie. W tym dniu modlitwa i liturgia Kościoła zwraca uwagę na nierozłączny związek życia ze śmiercią, w kontekście Chrystusowego Zmartwychwstania, a więc życia wiecznego. Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele katolickim od IX wieku. W odróżnieniu od tego święta, 2 listopada w Zaduszki, wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do Chwały Nieba.
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas wspominania bliskich, którzy odeszli i refleksji nad sensem ziemskiego przemijania. W tych dniach ludzie odwiedzają groby, składają kwiaty, zapalają znicze i modlą się. Święta te są obchodzone także przez część wyznawców innych religii oraz osoby bezwyznaniowe i niewierzące. Mają być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
(iar/bsc)