Pierwsze posiedzenia nowych rad miast i powiatów
Od poniedziałku w wielu miastach na Warmii i Mazurach, po raz pierwszy, zbierają się rady miast nowej kadencji. Tak było między innymi w Olsztynie, Elblągu i Ełku. W regionie rozpoczynają się także inauguracyjne obrady rad powiatów.
RADY MIAST
Rada Miasta w Olsztynie
Halina Ciunel z Platformy Obywatelskiej została przewodniczącą olsztyńskiej rady miasta.
Ciunel rywalizowała o to stanowisko ze swoim partyjnym kolegą, jednak w głosowaniu wsparli ją radni PiS. Pierwsza w tej kadencji sesja Rady Miasta Olsztyna była burzliwa. Po odebraniu zaświadczeń o wyborze na radnych – nie odebrał go wybrany na prezydenta Piotr Grzymowicz i lekarka Joanna Misiewicz, która wyjechała – część radnych PO chciała przerwy w obradach o dzień lub tydzień, ale ich wnioski przepadły.
Radni PO, którzy mają większość w Radzie Miasta nie potrafili porozumieć się między sobą w sprawie wyboru przewodniczącego rady i w efekcie zgłosili Halinę Ciunel i Jana Tandyraka, który przewodniczył radzie w poprzedniej kadencji – oboje z PO.
Radny Czesław Jerzy Małkowski zgłosił zaś Zbigniewa Dąbkowskiego, co było o tyle zaskakujące, że Dąbkowski reprezentuje w radzie klub Piotra Grzymowicza. W tajnym głosowaniu Ciunel uzyskała 15 głosów, zaś Tandyrak i Dąbkowski po 4 głosy.
W olsztyńskiej Radzie Miasta, 8 mandatów ma Platforma Obywatelska, 7 – Prawo i Sprawiedliwość, po 4 mandaty mają komitet Piotra Grzymowicza i komitet Czesława Jerzego Małkowskiego, po jednym mandacie zdobyli PSL i komitet Andrzeja Ryńskiego Olsztyn przyjazny ludziom.
Rada Miasta w Elblągu
Byli już wiceprezydenci Elbląga Janusz Hajdukowski i Marek Pruszak złożyli na ręce ustępującego prezydenta Jerzego Wilka rezygnacje z pełnienia tych funkcji. Wszyscy trzej działacze PiS zdobyli mandaty radnych. Lider listy Jerzy Wilk uzyskał najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów do Rady Miasta Elbląga, bo aż 1500.
PiS uzyskało też najwięcej mandatów – 13 na 25. 8 mandatów zdobyła PO, 3 SLD Lewica Razem i jeden Komitet Witolda Wróblewskiego.
Witold Wróblewski poinformował radę o tym, że rezygnuje z mandatu z powodu wygranej w wyborach prezydenckich. Zmiana na stanowisku prezydenta jest powodem przerwy – wyjaśnia radny Janusz Nowak z SLD.
Rada nie wybrała przewodniczącego i zastępców. Przed drugą turą wyborów, nieoficjalnie pod uwagę – jako nowy przewodniczący – brany był Paweł Fedorczyk z PiS. Po przegranej Jerzego Wilka, to on jest faworytem na tę funkcję, bo to jego komitet zdobył większość w radzie. Ta decyzja też jest odłożona do piątku, bo mogą pojawić się też inne kandydatury – tłumaczy Antoni Czyżyk, radny PO.
Sesja będzie wznowiona w piątek (o godz. 10). Tego samego dnia ma być zwołana jeszcze jedna, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy prezydent Elbląga.
Rada Miasta w Ełku
W Ełku odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miejskiej, w której 13 mandatów spośród 23 zdobyło Dobro Wspólne.
Już po raz trzeci ślubowanie złożył, lider Dobra Wspólnego, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Jak mówił, nie chce angażować się w politykę, a jego głównym celem jest rozwoju Ełku.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Przewodniczącym Rady Miasta został Dariusz Wasilewski z Dobra Wspólnego, który chce współpracować ze wszystkimi ugrupowaniami. W Radzie Miasta zasiada też 4 radnych PO, 3 PiS, 2 z SLD i jeden niezależny.
W najbliższą środę odbędzie się ciąg dalszy sesji, na której wybrani zostaną wiceprzewodniczący Rady Miasta w Ełku oraz przewodniczący poszczególnych komisji.
RADY POWIATÓW
Rada Powiatu Elbląskiego
Elbląscy radni powiatowi podczas pierwszej sesji już złożyli ślubowanie i podjęli pierwsze decyzje.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
W powiecie elbląskim rządzić będzie koalicja złożona z Dobrego Samorządu i PO. Dołączyło niej także PSL, które zdobyło najwięcej mandatów, ale nie zdołało znaleźć partnera do współrządzenia.
– Zastanawialiśmy się czy nie przejść do opozycji, bo to my powinniśmy rozdawać karty, ale być w opozycji i nie pracować to nie w naszym stylu, nie w stylu PSL – wyjaśnił Ryszard Wroński, wiceprzewodniczący rady powiatu elbląskiego.
Przewodniczącym został ponownie Ryszard Zagalski z Dobrego Samorządu, który już zapowiada ścisłą współpracę ze wszystkimi radnymi. W tajnym głosowaniu zdobył 13 z 17 głosów. Był jedynym kandydatem. Podczas głosowania trzech radnych wstrzymało się od głosu, a jeden był przeciw.
– Zawiązaliśmy tę koalicję, by dokończyć dzieła z ostatnich dwóch kadencji – podkreślił Ryszard Zagalski.
Drugim wiceprzewodniczącym Rady Powiatu został Jerzy Romanowski z PO. W piątek elbląscy radni powiatowi zbiorą się znowu. Wybiorą starostę i jego zastępcę, zarząd powiatu i komisje. Najpilniejszą sprawą, która zajmą się w najbliższych dniach będzie uchwalenie budżetu.
Rada Powiatu Bartoszyckiego
Powiat bartoszycki na razie bez starosty. Na pierwszej sesji, po zaprzysiężeniu nowych radnych, wybrano tylko przewodniczącego rady powiatu. Będzie nim wieloletni radny gminy Bartoszyce Władysław Bohdanowicz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję.
W czasie obrad zrezygnowano też z wybierania wiceprzewodniczących. Radni powołali natomiast komisje ds. zmiany statutu powiatu. Zadaniem tego organu będzie wprowadzenie zmian, które zniosą funkcję etatowego członka zarządu powiatu bartoszyckiego. Dzięki temu co roku urząd ma zaoszczędzić około 100 tysięcy złotych. Kolejna sesja rady powiatu bartoszyckiego ma być zwołana jeszcze w tym miesiącu.
Rada Powiatu Braniewskiego
Leszek Dziąg, szef lokalnej Platformy Obywatelskiej, został nowym starostą Powiatu Braniewskiego. Jego zastępcą wybrano Artura Mieczańca, przewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości w powiecie braniewskim.
Pierwsza sesja Rady Powiatu Braniewskiego przebiegła bez niespodzianek. Część radnych już od dawna mówiła, że najważniejsze role są rozdzielone. Stąd głosowania były czystą formalnością. Na wszystkie stanowiska był tylko jeden kandydat, który był przegłosowywany co najmniej wymagalną większością 9 głosów.
Przewodniczącym rady został Leszek Kłębucki, jego zastępcami wybrano Bogdana Pochodaja i Kamila Myszkę. Priorytetem nowego starosty Leszka Dziąga jest zdobycie jak najwięcej pieniędzy z unijnej kasy.
Wśród radnych zabrakło jednej osoby – Henryka Mrozińskiego. Burmistrza Braniewa, który przegrał II turę wyborów, dołączy na następnej sesji.
Rada Powiatu Kętrzyńskiego
Powiat kętrzyński na razie bez starosty. Na pierwszej sesji rady powiatu nowej kadencji wybrano jedynie przewodniczącego rady. Został nim Dariusz Popławski z Komitetu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kolejna sesja ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu.
Rada Powiatu Lidzbarskiego
Starostą lidzbarskim został ponownie Jan Harhaj. Jego zdaniem najlepszy wynik w wyborach do rady powiatu lidzbarskiego i dzisiejsza decyzja rady powiatu, to wynik uznania za dotychczasową działalność. Jan Harhaj został wybrany głosami 13 radnych na 15 obecnych.
Rada Powiatu Nowomiejskiego
Na pierwszej sesji Rady Powiatu Nowomiejskiego zapadły wiążące decyzje. Nowym starostą powiatu został wybrany jednogłośnie Zbigniew Ziejewski z PSL, a jego zastępcą Andrzej Ochlak, również z tej samej partii. Ludowcy w prezydium powiatu oddali tylko jedno miejsce z trzech dla wiceprzewodniczącego. Na czele Rady stanął Kazimierz Wiśniewski, a jego zastępcami zostali Adam Głowacki i Romuald Koszewski.
Rada Powiatu Olsztyńskiego
Nowym starostą powiatu olsztyńskiego została Małgorzata Chyziak – dotychczasowa sekretarz miasta i gminy Biskupiec.
Kandydaturę Małgorzaty Chyziak zgłosiło Polskiego Stronnictwo Ludowe, które w 25-osobowej radzie powiatu ma 10 głosów. Poparła ją także koalicyjna Platforma Obywatelska, dysponująca 4 mandatami. Wicestarostą został Jan Żemajtys z Platformy Obywatelskiej, który także otrzymał 14 głosów poparcia.
Przeciwko tym kandydaturom głosowali radni z pozostałych klubów – w tym wybrani z komitetu Nasz Powiat dotychczasowego starosty olsztyńskiego Mirosława Pampucha, który po wyborach znalazł się w opozycji.
Mirosław Pampuch powiedział reporterowi Radia Olsztyn, że zamierza być opozycją konstruktywną. W radzie powiatu olsztyńskiego komitet Nasz Powiat Mirosława Pampucha zdobył 7 mandatów. Natomiast po 2 mandaty mają PiS i SLD.
W Radzie Powiatu olsztyńskiego zasiada 25 radnych. Najwięcej, bo 10 mandatów zdobyło PSL. Na drugim miejscu jest Komitet Wyborczy Nasz Powiat z 7 mandatami. PO zdobyła 4 mandaty, a SLD Lewica Razem oraz Prawo i Sprawiedliwość – po 2 mandaty.
(mzbr/mstan/pap/imal/res/ralch/wandrea/bsc/łw)