79 lat temu rozpoczęły się walki o Elbląg
79 lat temu do niemieckiego wówczas Elbinga wjechały czołgi, dowodzone przez kapitana gwardii Giennadija Diaczenkę. Zaciekłe walki o Elbląg zakończyły się 12 lutego.
– Rajd czołgistów jest faktem, choć bardzo zmienionym przez sowiecką, a później też polską propagandę – podkreśla badacz wojennej historii Elbląga dr Tomasz Gliniecki.
To jest część tej mitologizacji wojny. Kiedy wojna się zakończyła, to zwycięzcy pisali historię. Związek Sowiecki narzucał swoją opowieść, która mówiła, że to jest wyzwolenie. Dziś mówimy, że Armia Czerwona idąc w stronę Berlina zdobywała kolejne miasta, zatem Elbląg został po prostu zdobyty
– powiedział.
Mit bohatera Diaczenki upadł kilka lat temu, obalony przez Tomasza Glinieckiego. W 2018 roku z mapy Elbląga, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, zniknęła ulica Diaczenki.
Przed wojną Elbląg był nazywany „miastem siedmiu wież” i był porównywany do hanzeatyckiej Lubeki. Armia Radziecka obróciła miasto w gruz – zniszczona została zabytkowa zabudowa Starego Miasta i Śródmieścia. Ginęła ludność cywilna. Do dziś dokładnie nie wiadomo, ile osób zginęło w czasie walk. Mogło być to nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: A. Niebojewska