Olsztyn, Ełk, Aktualności, Aplikacja mobilna
74 lata temu zakończyła się II Wojna Światowa. Olsztyn, Ełk i Elbląg świętują Dzień Zwycięstwa
74 lata minęły od zakończenia drugiej wojny światowej. Z tej okazji odbyły się uroczystości na Placu Konsulatu w Olsztynie, pod pomnikiem „W hołdzie poległym Polakom za wiarę i Ojczyznę” w Ełku.
Nie możemy zapominać o tych, którzy oddali życie za wolność naszej ojczyzny
– mówi Kazimierz Neumann z wydziału kryzysowego olsztyńskiego ratusza.
Z kolei olsztyński kombatant Edward Róg z 11. Samodzielnej Kompanii Łączności wspomina, że dla niego wojna zakończyła się w Berlinie. Miał wtedy 17 lat.
Powinniśmy stanowić jedność jako naród. To piękny dzień
– dodaje.
Modlitwę za poległych w walkach o wolność odmówił kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterstwa Policji w Olsztynie ks. Zbigniew Czernik. Dodajmy, że 8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony jest również m.in. w Czechach i Francji.
Posłuchaj relacji Katarzyny Piaseckiej
Również ełczanie uczcili 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jak co roku pod pomnikiem „W hołdzie poległym Polakom za wiarę i Ojczyznę” złożono kwiaty i zapalono znicze.
Jak co roku pod pomnikiem „W hołdzie poległym Polakom za wiarę i Ojczyznę” złożono kwiaty i zapalono znicze. Obchody organizuje Regionalne Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny – mówi jego prezes Teresa Ostrowska.
To dla członków stowarzyszenie bardzo ważne święto, bo skończyła się gehenna. Po wojnie, co prawda, też było ciężko, ale była nadzieja i wiara w przyszłość. O tej rocznicy warto pamiętać – przekonuje dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku Rafał Żytyniec.
Sześć lat wojny wyniszczyło naród. Warto o rocznicy jej zakończenia pamiętać, choćby po to, żeby to się więcej nie powtórzyło. Uczestnicy obchodów wzięli udział w sesji poświęconej II wojnie światowej. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 mln ludzi.
Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek
Polska była pierwszym krajem w Europie i na świecie, który powiedział stanowcze „Nie” dwóm największym totalitaryzmom – narodowemu socjalizmowi niemieckiemu III Rzeszy i sowietom.
Zapłaciliśmy za to ogromną cenę, bo blisko sześć milionów obywateli polskich poniosło śmierć. 7 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która weszła w życie następnego dnia. Na elbląskim Cmentarzu Agrykola odbyły się uroczyste obchody tego święta.
Dziś obchodzimy 74. rocznicę tego wydarzenia – przypomniał wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak. Zwrócił uwagę, że pamięć o tych wydarzeniach jest podstawą tworzenia porządku w Europie, tak by ten dramat nigdy się nie powtórzył.
Chcemy uczcić pamięć polskich żołnierzy, którym Europa zawdzięcza wolność – podkreślał obecny na uroczystościach wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Podkreślił, że Polacy walczyli praktycznie na wszystkich frontach tej wojny. Przypomniał także, że wielu z nich zginęło na dalekim wschodzie, gdzie wywozili ich sowieci.
Warto dodać, że oprócz ogromnych strat w ludności, Polska poniosła trudne do oszacowania straty w infrastrukturze, a także w kulturze materialnej. Do dziś wiele dzieł sztuki zagrabionych zarówno przez nazistów, jak i sowietów, nie wróciło do polskich zbiorów muzealnych i prywatnych.
Autor: K. Piasecka/M. Zbrożek/J. Salmonowicz
Redakcja: A. Dybcio