70 lat temu powstało Archiwum Państwowe w Olsztynie. „To miejsce z bardzo ciekawą historią”
Olsztyńskie Archiwum Państwowe kończy 70 lat. Coraz częściej jego zasoby służą nie tylko historykom. Archiwum Państwowe w Olsztynie powstało w 1948 roku.
Początkowo zajmowało pomieszczenia w piwnicy olsztyńskiego zamku. Potem przez kilka lat działało w dawnej siedzibie KW PZPR. Własną siedzibę przy ul. Partyzantów ma dopiero od roku 1996. Jest jednym z 33 archiwów w Polsce – ale istotnym ze względu na obszar działalności.
W tym archiwum można znaleźć dokumentację dotyczącą historii tego miejsca, a jest to historia bardzo ciekawa ze względu na przemiany, jakie tu przez stulecia zachodziły
– zwraca uwagę dr Wojciech Woźniak, dyrektor naczelny Archiwów Państwowych.
To są bardzo bogate zasoby, dotyczące jeszcze Prus Książęcych, później Państwa Pruskiego
– dodaje wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Ale z drugiej strony – jak przyznaje dyrektor Archiwum Państwowego prof. Norbert Kasparek – historycy korzystają z tych zasobów coraz rzadziej.
Często natomiast przychodzą do nas genealodzy, szukający przodków, korzeni. Przychodzą miłośnicy historii. Są też ci, którzy szukają różnego rodzaju zaświadczeń do ZUS-u, bo wszelkie dokumenty osobowe upadłych zakładów pracy najczęściej znajdują się u nas
– informuje prof. Kasparek.
Archiwum Państwowe w Olsztynie zgromadziło w swoich zasobach ponad 6 kilometrów akt. Najstarszy dokument pochodzi z roku 1379. To dokument, zgodnie z którym Kuno von Lebestein, komtur Ostródy, nadaje Hansowi Krusen 50 łanów ziemi na prawie chełmińskim w Klonowie.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio