549. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Uroczystości przy grobie wybitnego Polaka
Uroczyste nabożeństwo, rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie projektu logo roku kopernikańskiego oraz koncert kameralny na sopran i klawesyn. Frombork świętuje 549. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Jednym z organizatorów obchodów był metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.
Wiemy, że to był kanonik i wiele śladów, które pozostawił po sobie są w naszej przestrzeni, z jego grobem włącznie. Będąc odpowiedzialnym za dziedzictwo, które po sobie pozostawił, powinniśmy to na tyle czytelnie wyeksponować, żeby stało się ono jasne nie tylko dla nas, będących bliżej tego tematu, ale także dla wszystkich Polaków, a nawet szerzej.
Podobne zdanie na temat promocji regionu oraz działań słynnego astronoma miał obecny na uroczystościach wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Gros tej twórczej części życia Mikołaj Kopernik spędził tutaj (Frombork). Tutaj także powstały jego największe odkrycia, czyli to co stanowi istotę słynnego przewrotu kopernikańskiego. Dzisiaj mamy taki przedsmak jubileuszu 550. rocznicy urodzin, które wypadają w przyszłym roku. Chcemy się do tego przygotować, chcemy także mówić w tym kontekście także o Warmii, zarówno Polsce i całemu światu.
I choć miejscem narodzin astronoma był Toruń, to jak podkreśla marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Warmia była nie mniej ważnym miejscem w życiu odkrywcy.
Nie mamy zamiaru ścigać się z Toruniem. Ta marka jest powszechnie uwidoczniona. Chcemy jednak pokazywać to, co jest faktem w naszym regionie.
Twórca ilościowej teorii pieniądza, polegającej na współzależności ilości gotówki w obiegu i wysokością cen oraz autor map Warmii i dawnych terenów Prus – to tylko wybrane osiągnięcia Mikołaja Kopernika. O tym dlaczego uroczystości odbywają się na Warmii mówił Jan Brzozecki z Towarzystwa Przyjaciół Fromborka.
Przede wszystkim Kopernik wielu osobom kojarzy się z Toruniem, ponieważ tam się urodził. Sam zresztą w swoim dziele „De revolutionibus orbium coelestium”, jako Mikołaj Kopernik z Torunia. To jest rzecz niewątpliwie bardzo ważna, ale całe swoje dorosłe życie tak naprawdę związał z Warmią.
Największego odkrycia, polegającego na publicznym potwierdzeniu faktu, iż Ziemia wraz z pozostałymi planetami krążą wokół Słońca, Mikołaj Kopernik dokonał we Fromborku. Był jednak nie tylko astronomem, ale także prawnikiem, lekarzem, matematykiem i ekonomistą. Zmarł w 1543 roku we Fromborku, gdzie spoczywa jego ciało.
Podczas uroczystości, zaprezentowano także logo przypadającego za rok jubileuszowego „Roku Mikołaja Kopernika”. Autorem zwycięskiego projektu został Jerzy Dobrzyniecki.
Autor: J. Sulecki
Redakcja; B. Świerkowska-Chromy