Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

350 tysięcy złotych na realizację programu Razem Bezpieczniej

Akcja „Razem Bezpieczniej” w autobusach w Ełku

Ponad 350 tysięcy złotych na poprawę bezpieczeństwa i przeciwdziałanie patologii. Tyle pieniędzy z projektu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” trafiło w ubiegłym roku na Warmię i Mazury.

Przed nami kolejna edycja programu. Samorządy i organizacje pozarządowe mogą składać wnioski do 15 lutego. Przyjmuje je Urząd Wojewódzki w Olsztynie.

W 2016 roku dofinansowanie z programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” dostało 6 projektów z Warmii i Mazur. Tyle samo projektów minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zaakceptował jedynie na Dolnym Śląsku i na Podkarpaciu. Województwo warmińsko-mazurskie dostało ponad 350 tysięcy złotych. Więcej, bo ponad 380 tysięcy, trafiło tylko do województwa podkarpackiego. W sumie do resortu spraw wewnętrznych i administracji wpłynęło 141 projektów rekomendowanych do dofinansowania przez wojewodów. Zaakceptowano 52 na łączną kwotę prawie 3 milionów złotych. Na Warmii i Mazurach pieniądze dostały: Jeziorany, Mrągowo, Nidzica, miasto oraz gmina Ełk oraz starostwo powiatowe w Gołdapi.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

„Razem bezpieczniej” na Warmii i Mazurach – 2016 rok

  • bezpieczeństwo Jezioran priorytetem lokalnych władz – 75.000 zł
  • poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego przez doświetlenie przejść na ul. Wojska Polskiego w Mrągowie – 74.250 zł
  • przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży na terenie gminy Ełk – 50.492 zł
  • dzieci w gminie Nidzica przemocy mówią „NIE” – 55.220 zł
  • rodzina wolna od przemocy „Miasto Ełk skutecznie przeciw przemocy” – edycja II – 58.160 zł
  • dom, czyli dzielnicowy oddany mieszkańcom – starostwo powiatowe w Gołdapi – 41.335 zł

Jak powiedział Polskiemu Radiu Olsztyn starosta gołdapski Andrzej Ciołek starostwo podjęło wiele dzaałań, które przybliżają przede wszystkim rolę dzielnicowego.

To działania, które przybliżają i jakby oswajają z rolą dzielnicowego. Odbyło się między innymi kilka debat uwrażliwiających na zagrożenia takie jak przestępstwa na wnuczka. Były debaty z seniorami, a także w szkołach. W ramach tego robiliśmy tak zwane czytania dla najmłodszych zwracając szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo.

Program ma mieć wpływ na te obszary, które stale wymagają poprawy. Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie, wymienił m.in. kwestie związane z przemocą w rodzinie oraz z bezpieczeństwem na drogach.

W tym roku w skali Polski na ten cel przeznaczono ponad 5 milionów złotych. Są określone kryteria, 15 projektów może złożyć każde województwo. Nam od 2007 roku udało się pozyskać ponad 2 miliony złotych. Dofinansowanych zostało 31 projektów.

Urzędnicy z Nidzicy wnioskowali o wsparcie na projekty dotyczące profilaktyki wśród młodzieży i dzieci. Jak wyjaśniła dyrektorka MOPS w Nidzicy Danuta Kamińska chodziło o przeciwdziałanie różnego rodzaju patologiom.

Profilaktyka jest bowiem zawsze tańsza niż interwencja. W przypadku tego trudnego tematu, jakim jest przemoc i domowa i rówieśnicza lub uzależnienia wśród dzieci i młodzieży to terapia jest bardzo droga. Poza tym skutki dotyczące uzupełniania ról społecznych, czy ról w rodzinie, są niejednokrotnie nieodwracalne.

Władysław Stasiak – patron programu „Razem Bezpiecznie” zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Stasiak w 2006 roku został szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Rok później powrócił do resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji jako minister, a w 2007 roku ponownie jako szef BBN zajmował się sprawami najważniejszymi dla bezpieczeństwa Polski: koncepcją strategiczną NATO, bezpieczeństwem energetycznym, tarczą antyrakietową.

Spotkanie ws. programu „Razem bezpieczniej”. Fot. D. Grzymska

 

(mlew/bsc)

Więcej w pieniądze, bezpieczeństwo, Razem bezpieczniej
Nie chcieli zapłacić za zakupy za ponad 4 tysiące

Prawie 4 i pół tysiąca złotych warte były alkohol i artykuły spożywcze, które próbowało ukraść dwóch mężczyzn z marketu w Bartoszycach. Złodzieje, z wypełnionym koszem, czekali...

Zamknij
RadioOlsztynTV