Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

30-lecie istnienia Grupy Wyszehradzkiej tematem debaty w Olsztynie

fot. P. Getka

„Grupa Wyszehradzka. Przyszłość Europy” – to temat debaty, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Zorganizowano ją z okazji 30-lecia powstania tej nieformalnej grupy.

Po rozpadzie Czechosłowacji zrzesza 4 państwa: Czechy, Słowację, Polskę i Węgry, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości. Jak podkreślał dr hab. Tadeusz Kopyś z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – ta współpraca nie zawsze była zażyła, zwłaszcza w przypadku Węgier.

Po wojnie te stosunki kształtował Związek Radziecki i dopiero w 1956 roku podczas wydarzeń w Budapeszcie, te relacje zacieśniły się. Jednak z chwilą objęcia funkcji I sekretarza przez Janosa Kadara, znów nastąpił chłód z powodu obawy, czy Polska jest na tyle komunistyczna, jak Węgry.

00:00 / 00:00

Z kolei prof. Arkadiusz Żukowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zauważył, że od roku ta współpraca mocno się zacieśnia.

Poszerzany jest też format o spotkania z Koreą Południową i Egiptem. A to pokazuje, że nieformalna Grupa Wyszehradzka może być ważnym uczestnikiem stosunków międzynarodowych.

Przed rozpoczęciem denaty w holu urzędu wojewódzkiego otwarto wystawę plakatów autorstwa artystów z czterech państw, będących członkami Grupy Wyszehradzkiej. Bożena Ulewicz, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, mówiła o genezie powstania wystawy.

Jest to zaledwie część wystawy, której otwarcie przypadło na 18 kwietnia w Budapeszcie. Powstała w trakcie warsztatów, w których po trzech mistrzów z każdego kraju przygotowywało plakaty razem ze swoimi uczniami.

00:00 / 00:00

Wystawa powstała z inicjatywy Węgierskiej Akademii Sztuki, której kuratorem był Krzysztof Ducki, absolwent warszawskiej ASP – grafik, plakacista, od lat mieszkający od w Budapeszcie. Do Olsztyna trafiło sześć plakatów artystów węgierskich, po pięć słowackich i czeskich oraz czterech polskich. Przywiózł je do Olsztyna konsul generalny Węgier w Gdańsku, Pal Attila Illes.

Świat się zmienia. 30 lat temu, jak byliśmy jeszcze młodsi, na ulicach mogliśmy jeszcze zobaczyć plakaty, które na nas wpływały, kształtowały. Obecnie plakaty wchodzą do galerii jako odrębna gałąź sztuki. Prawdę mówiąc, chcielibyśmy znów widzieć te plakaty na ulicach.

00:00 / 00:00

Wystawę otwarto przy okazji odbywającej się w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie debaty pod nazwą: „Grupa Wyszehradzka. Przyszłość Europy”.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w debata, wystawa, plakaty, jubileusz, Konsul Generalny Węgier, Grupa Wyszechradzka
„Czasopisanie” Joanny Imielskiej w BWA w Olsztynie

Do jutra można można odwiedzić olsztyńskie BWA i spotkać się ze znakomitą twórczością Joanny Imielskiej. „Czasopisanie” to wystawa retrospektywna ukazująca 20-letni dorobek twórczy artystki. Joanna Imielska...

Zamknij
RadioOlsztynTV