Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

29 lat temu powołano elbląską radę miasta w pierwszych wolnych wyborach samorządowych. „Zmieniliśmy oblicze miasta”

Widok na Elbląg, fot. UM Elbląg

Panorama Elbląga. Fot. UM Elbląg

Dziś mija 29 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. W Elblągu do rady miasta kandydowało wtedy ponad 200 osób z różnych komitetów. Po emocjonującej kampanii, w niedzielę 27 maja 1990 roku wybory wygrał Komitet Obywatelski „Solidarność”, który wprowadził do 45-osobowej rady aż 35 radnych. Miał także swojego prezydenta, wiceprezydenta i większość zarządu miasta.

Przed nowymi władzami miasta stanęło wiele nowych zadań. Rada miasta obradowała po kilkanaście godzin, a czasem sesje dzielone były na kilka dni. Dawaliśmy prawo głosu wszystkim, żeby każdy mógł się wypowiedzieć na każdy temat, bez przerywania wypowiedzi – wspomina Wiktor Daszkiewicz, pierwszy jej przewodniczący.

Tamta rada miała wpływ na to, jaki Elbląg jest teraz. Zmieniliśmy filozofię miasta – uważał zmarły rok temu pierwszy prezydent Józef Gburzyński. Był on zwolennikiem m.in. powrotu do naturalnego kierunku rozwoju miasta i uporządkowania jego przestrzeni, zadbania o dobrą wodę czy sprawną komunikację.

Rada miejska pierwszej kadencji zdecydowała o wielu rozwiązaniach, które obowiązują w Elblągu do dziś, m.in. sposób organizacji komunikacji miejskiej, przebieg ulic w centrum miasta czy budowa miasteczka szkolnego w dawnych koszarach.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wolne wybory, wybory samorządowe, Rada Miasta Elbląga, Józef Gburzyński, Komitet Obywatelski „Solidarność”
Sąd wygasił mandaty trzem radnym z Korsz

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił protest wyborczy dotyczący wyborów do Rady Miejskiej Korsz i wygasił mandaty trzem radnym. Wybory w okręgach, z których zostali oni wybrani...

Zamknij
RadioOlsztynTV