29 lat temu powołano elbląską radę miasta w pierwszych wolnych wyborach samorządowych. „Zmieniliśmy oblicze miasta”
Dziś mija 29 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. W Elblągu do rady miasta kandydowało wtedy ponad 200 osób z różnych komitetów. Po emocjonującej kampanii, w niedzielę 27 maja 1990 roku wybory wygrał Komitet Obywatelski „Solidarność”, który wprowadził do 45-osobowej rady aż 35 radnych. Miał także swojego prezydenta, wiceprezydenta i większość zarządu miasta.
Przed nowymi władzami miasta stanęło wiele nowych zadań. Rada miasta obradowała po kilkanaście godzin, a czasem sesje dzielone były na kilka dni. Dawaliśmy prawo głosu wszystkim, żeby każdy mógł się wypowiedzieć na każdy temat, bez przerywania wypowiedzi – wspomina Wiktor Daszkiewicz, pierwszy jej przewodniczący.
Tamta rada miała wpływ na to, jaki Elbląg jest teraz. Zmieniliśmy filozofię miasta – uważał zmarły rok temu pierwszy prezydent Józef Gburzyński. Był on zwolennikiem m.in. powrotu do naturalnego kierunku rozwoju miasta i uporządkowania jego przestrzeni, zadbania o dobrą wodę czy sprawną komunikację.
Rada miejska pierwszej kadencji zdecydowała o wielu rozwiązaniach, które obowiązują w Elblągu do dziś, m.in. sposób organizacji komunikacji miejskiej, przebieg ulic w centrum miasta czy budowa miasteczka szkolnego w dawnych koszarach.
Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio