Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sąd wygasił mandaty trzem radnym z Korsz

fot. Przemysław Getka

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił protest wyborczy dotyczący wyborów do Rady Miejskiej Korsz i wygasił mandaty trzem radnym. Wybory w okręgach, z których zostali oni wybrani trzeba będzie powtórzyć.

Rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska poinformowała, że sąd stwierdził nieważność wyborów do Rady Miejskiej w Korszach w okręgach wyborczych nr 14 i 15 oraz w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 9 w Sątocznie „z powodu nieprawidłowości w spisach wyborców”.

Sąd wygasił mandaty dwojga radnych Justyny Kurchan i Andrzeja Wankiewicza, i nakazał przeprowadzenie ponownych wyborów do Rady Miejskiej w tych okręgach. Tym samym postanowieniem sąd stwierdził również nieważność wyborów w Okręgu Wyborczym nr 5 do Rady Miejskiej w Korszach i wygasił mandat radnej Elżbiety Łotoczko oraz nakazał przeprowadzenie ponownego głosowania w tym okręgu

– poinformowała sędzia Żegarska.

Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia wskazał, że w okręgach nr 14 i 15 doszło do błędnego sporządzenia spisów wyborców. Skutkiem tego wyborcy z okręgu nr 15 zostali wpisani do okręgu nr 14 i otrzymali nieprawidłowe karty do głosowania. Sąd określił, że dniu wyborów do godz. 16.25 wydano 31 nieprawidłowych kart do głosowania, co niewątpliwie miało wpływ na wynik wyborów w okręgach nr 14 i 15.

Ciężar głosów rozkładał się bowiem w ten sposób, że w okręgu nr 14 wygrał Andrzej Wankiewicz różnicą 2 głosów, natomiast w okręgu nr 15 wygrała Justyna Kurchan różnicą 23 głosów

– podała sędzia Żegarska.

Sąd wskazał, że w Okręgu Wyborczym nr 5 mylnie wydano karty do głosowania, co także miało wpływ na wyniki wyborów w tym okręgu, ponieważ Elżbieta Łotoczko wygrała różnicą tylko 1 głosu.

Skargę wyborczą na wynik wyborów w Korszach wniósł jeden z mieszkańców gminy. Wnioskodawca podnosił w skardze także inne kwestie dotyczące ważności wyborów, ale sąd je oddalił.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, proces, wybory samorządowe, protest wyborczy
Wyłudzili ponad 49 milionów złotych z podatku VAT. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia

Prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko czterem osobom podejrzanym o wyłudzenia podatku VAT w wysokości ponad 49 milionów złotych. Śledztwo dotyczyło wykorzystania...

Zamknij
RadioOlsztynTV