Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu

Fot. Fotolia.com

Chociaż stanowi jedynie ok. 2 proc. masy ciała, jest centrum zarządzania. To od niego zależy, czy funkcjonujemy prawidłowo – przypomina nam o tym Światowy Dzień Mózgu, który obchodzony jest 22 lipca.

Mózg to najbardziej skomplikowany organ, na który, według szacunków, składa się sto miliardów neuronów, kontaktujących się ze sobą za pośrednictwem tysięcy połączeń międzykomórkowych. Odpowiada za wszystkie funkcje życiowe, ale również nasze emocje i uczucia. Chociaż mówimy, że kochamy kogoś z całego serca, neurolog Kaja Nordengen, żartuje, że to tak, jak powiedzieć, że kochamy kogoś bicepsem. Jak podkreśla, zakochujemy się mózgiem.

W miłości jedni radzą kierować się sercem, inni rozumem. Cóż, warto polegać na tym drugim, bo to właśnie mózg odpowiedzialny jest za to, kogo obdarzamy uczuciem. Cały proces, podobnie jak sama miłość, bywa jednak skomplikowany.

„Kiedy się zakochujemy, znaczna część naszego mózgu jest zaangażowana. Zakochujemy się niemal całym mózgiem, co wydaje się bardzo logiczne. Zakochanie się nie jest czymś mało znaczącym, zasadniczo wpływa na wiele aspektów naszego życia, również na ten, z kim to życie będziemy dzielić, z kim będziemy mieć dzieci. Z szerokiej, ewolucyjnej perspektywy jest bardzo ważne, zarówno ze względów genetycznych, jak i reprodukcyjnych” – wyjaśnia w rozmowie z PAP Life neurolog Kaja Nordengen, autorka książki „Mózg rządzi”. Mózg odpowiada również za złamane serce.

Jako jeden z najbardziej skomplikowanych organów naszego ciała, jest prawdziwym archiwum emocji i informacji. Jak obszernym? Naukowcy wciąż się nad tym głowią. „Każda analiza liczby neuronów powoduje, że odkrywamy ogromne zdolności naszego mózgu. Ale to nie ma znaczenia, ponieważ proces przechowywania w mózgu jest wolniejszy niż nasze doświadczenia” – wyjaśnia na łamach „Scientific American” Paul Reber, badacz pamięci z Northwestern University. Mózg wciąż stanowi wielką zagadkę i zaskakuje badaczy.

Należy jednak pamiętać, że zdrowie mózgu leży w naszych rękach, a jego dobra kondycja, w dużej mierze, zależy od naszego stylu życia. „Nikt nie jest skazany na mózg, jaki ma w danej chwili. Mózg można naprawić, nawet jeśli dotychczas był źle traktowany. Jest to jedno z najbardziej emocjonujących, przełomowych ustaleń medycyny” – podkreśla psychiatra, badacz układu nerwowego, klinicysta, dr Daniel G. Amen.

„Twój mózg jest jak mięsień, trenuj go” – zachęca dr Samantha Boardman. „Mózg zmienia się i ma zdolność dostosowywania się. Cały czas możemy się uczyć nowych rzeczy, rozwijać umiejętności i zdolności. Zatem, gdy przyjmiemy ten sposób myślenia, oparty na nieustannym trenowaniu mózgu, możemy otworzyć się na nowe możliwości” – dodaje.

Mózg jest smakoszem. Warto go karmić produktami bogatymi w zdrowe tłuszcze – tłuste ryby, awokado, warto zadbać też o odpowiednią porcję białka w jego diecie. Nie może również zabraknąć produktów, które są źródłem żelaza i witaminy B12, niezbędnych dla utrzymania prawidłowych parametrów krwi. Należą do nich chude czerwone mięso (np. wołowina, cielęcina), jaja, ryby, drób oraz produkty mleczne (źródło witaminy B12). Warto sięgać jeszcze po różnorodne orzechy. Jednak mózg nie lubi nudy, zatem barwny wachlarz warzyw i owoców zadowoli jego „wybredne podniebienie”.

Choć mózg nie będzie zmuszał nas do nadmiernej aktywności fizycznej – to on odpowiada za to, że często brakuje nam motywacji do ćwiczeń – ruch zbawiennie wpływa na jego kondycję. „Badania wskazują, że nasze mózgi są zaprogramowane na siedzący tryb życia” – wyjaśnia dr Matthieu Boisgontier z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Wyniki badań mają sens z ewolucyjnego punktu widzenia. Jak wskazuje prof. Sam Marcora, lenistwo, które dziś jest wadą, kiedyś było strategią na przetrwanie.

Warto jednak przełamać zniechęcające podszepty. Badania pokazują, że mózg osób, które regularnie oddają się aktywności fizycznej jest o 10 lat młodszy w porównaniu do mózgu osób, które pozostają mało aktywne. Wnioski płynące z badań są jednoznacznie, że ćwiczenia odmładzają nie tylko ciało, ale i umysł.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

Więcej w mózg
W szczupłym ciele… zdrowy mózg

Nadwaga i otyłość negatywnie wpływają na wiele obszarów ludzkiego zdrowia. Okazuje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej powiązany jest nie tylko z chorobami układu krążenia, cukrzycą i...

Zamknij
RadioOlsztynTV