Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W szczupłym ciele… zdrowy mózg

Fot. Fotolia.com

Nadwaga i otyłość negatywnie wpływają na wiele obszarów ludzkiego zdrowia. Okazuje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej powiązany jest nie tylko z chorobami układu krążenia, cukrzycą i niektórymi nowotworami, ale także ze zmianami zachodzącymi w mózgu.

Tkanka tłuszczowa skorelowana jest z wieloma niekorzystnymi skutkami dla zdrowia, w tym zwiększonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2, zakrzepicy żylnej oraz nowotworów trzustki, żołądka i nerek. Najnowsze badania odkrywają intrygującą zależność między nadmiarem tkanki tłuszczowej a funkcjonowaniem mózgu.

W badaniu, którego rezultaty opublikowano w „Neurology”, naukowcy przeanalizowali dane zebrane od prawie 10 tys. osób zarejestrowanych w brytyjskim Biobanku. Uczeni porównali pomiary masy ciała (BMI), a także proporcje obwodu talii i bioder obiektów badawczych.

Odkryli oni, że osoby z wyższym BMI (zdefiniowanym jako równe lub większe niż 30) miały niższą objętość istoty szarej w mózgu w porównaniu do szczuplejszych osób. Efekt ten nie uległ zmianie nawet po uwzględnieniu przez badaczy innych czynników, które mogą wpływać na objętość mózgu, takich jak wiek, palenie papierosów, edukacja, aktywność fizyczna czy choroby psychiczne.

Istota szara zaangażowana jest w pewne aspekty kontrolowania zachowań i hamowania reakcji, możliwe więc, że nadmiar tłuszczu w ciele jest motorem tych zmian.

Konkluzja naszego badania jest taka, że nadwaga i otyłość w bardzo negatywny sposób wpływają na zdrowie – w tym zdrowie mózgu

– mówi Mark Hamer, profesor medycyny na brytyjskim Loughborough University i główny autor badania.

Ekspert wyjaśnia, jaką rolę mogą odegrać różne rodzaje tkanki tłuszczowej znajdującej się w naszych ciałach, wpływając na funkcjonowanie mózgu. Szczególnie toksyczne dla organizmu reakcje wywołuje tłuszcz gromadzący się w okolicach talii i brzucha, ponieważ ma on tendencję do otaczania narządów jamy brzusznej, takich jak wątroba, żołądek i jelita.

Podczas gdy wyniki najnowszych badań wskazują na możliwy związek między otyłością a objętością istoty szarej w mózgu, nie potwierdzają w sposób definitywny, że tkanka tłuszczowa powoduje zmiany w mózgu – możliwe jest wszak również wystąpienie efektu odwrotnego, a owe zmiany są odpowiedzialne za modyfikacje nawyków żywieniowych i zaburzenie uczucia sytości, a tym samym wzmacniają tendencję do tycia.

Rezultaty tych i innych dotychczas przeprowadzonych badań potwierdzają tymczasem korzyści wynikające z posiadania szczupłej sylwetki, takie jak zniwelowanie ryzyka problemów związanych z sercem oraz utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Według ekspertów najlepszym sposobem na przeciwdziałanie otyłości i jej zgubnemu wpływowi na ciało i mózg pozostaje aktywność fizyczna.

 

Źródło: PAP Life
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w otyłość, nadwaga
„Każde dodatkowe kilogramy wagi szkodzą zdrowiu, a szczególnie narażone są kolana i kręgosłup”

Jeśli chodzi o nadwagę i otyłość, to wszystko tkwi w szczegółach - inny rozkład posiłków albo inny rodzaj ruchu, nie tylko w sensie ilości, ale i...

Zamknij
RadioOlsztynTV