Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

20 stacji pomiarowych będzie badało czystość powietrza w Olsztynie. W Porannych Pytaniach: Łukasz Łukaszewski i Jarosław Babalski

Olsztyńscy radni Łukasz Łukaszewski i Jarosław Babalski

O jakości powietrza w Olsztynie rozmawiali w Porannych Pytaniach  radni Łukasz Łukaszewski z PO, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska oraz członek tej komisji radny PiS Jarosław Babalski.

Łukasz Łukaszewski obawia się, że zimą może być problem z jakością powietrza w Olsztynie. Tymczasem Jarosław Babalski patrzy na te obawy ze spokojem i, jak dodaje, w okresie jesienno-zimowym temat  wraca jak bumerang.

W Olsztynie zaczynają się dziś spotkania z mieszkańcami w ramach konsultacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Niska emisja to jest to, co wydobywa się z kominów domów jednorodzinnych i kamienic oraz z rur wydechowych samochodów i autobusów. Po co taki program? Przecież miasto ma już Plan Gospodarki Niskoemisyjnej?

Jak podkreśla przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Łukasz Łukaszewski z powodu zanieczyszczenia powietrza ,w Polsce umiera ponad 40 tysięcy osób. To ponad 12 razy więcej niż ginie w wypadkach samochodowych.

W Olsztynie w jednym roku mieliśmy 17 dni, gdy przekroczone było stężenie pyłów PM 10 tylko w jednej stacji na ulicy Puszkina. To zmusiło gminę do przygotowania Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Musimy taki program stworzyć, bo nie jesteśmy już zieloną wyspą. Mit, że mamy najczystsze powietrze w Polsce nie jest już prawdziwy. W około 6 procentach zanieczyszczenia te pochodzą z przemysłu. Główne zanieczyszczenia pochodzą z ogrzewania domów i kamienic m.in. węglem. Także kominki w domkach jednorodzinnych są dużym źródłem zanieczyszczeń i nie jest to najlepsze dla naszego zdrowia.

Jarosław Babalski jest przekonany, że dobrze się stało, że prezydent Olsztyna i jego otoczenie widzą ten problem i pochylają się nad nim.

Jeśli patrzeć na dane, które są publikowane m.in. przez Światową Organizację Zdrowia to faktycznie na 50 miast zanieczyszczonych,  33 to polskie miasta. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie miasta publikują dane dotyczące zanieczyszczeń. Listę miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu otwiera Żywiec. Pierwszym warmińsko-mazurskim miastem, które jest na liście jest nie Olsztyn czy Elbląg, ale Nidzica, która jest na 113 miejscu. Patrzył bym na to spokojnie. Program będzie nas kosztował 38 milionów złotych i rozpisany jest do 2023 roku. Przestrzegałbym przed zmienianiem wszystkiego. W dalszym ciągu żyjemy na obszarach gdzie jest najczystsze powietrze i możemy być spokojni, ale dobrze, że ten program jest dostrzegany.

20 stacji pomiarowych będzie badało czystość powietrza w Olsztynie. W tej chwili działa tylko jedna taka stacja na ulicy Puszkina. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że na naszym kontynencie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 440 tysięcy osób rocznie, w Polsce są to prawie 44 tysiące.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Łukaszem Łukaszewskim i Jarosławem Babalskim

00:00 / 00:00
Redakcja: BSChromy

Więcej w Olsztyn, ekologia, jakość, powietrze
Prace mogą, ale nie muszą ruszyć w przyszłym roku. Jaka będzie przyszłość olsztyńskiego dworca?

PKP S.A. prowadzi szeroko zakrojony program inwestycji dworcowych, który obejmuje również Olsztyn Główny. Zgodnie z oczekiwaniami podróżnych i mieszkańców, dotychczasowy budynek ma zastać zastąpiony nowym, o...

Zamknij
RadioOlsztynTV