Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

15 maja będzie decyzja ws. torturowanego Saudyjczyka

Kiejkuty, szkoła polskich agentów wywiadu. Tu miało się znajdować tajne więzienie CIA. Fot. Ł. Węglewski

W najbliższy piątek olsztyński Sąd Okręgowy zdecyduje, który z sądów rozstrzygnie, czy Mustafie al-Hawsawiemu należy się status pokrzywdzonego ws. tajnych więzień CIA w Polsce.

Adwokaci Saudyjczyka chcą, by był to sąd okręgowy, natomiast prokuratura – sąd rejonowy. W kwietniu akta sprawy trafiły do Olsztyna. Zażalenie w tej sprawie miało być rozpoznane przez olsztyński Sąd Okręgowy w ubiegłym tygodniu, ale sąd dopatrzył się braków formalnych i odesłał akta do uzupełnienia.

O wyznaczeniu terminu posiedzenia na 15 maja – poinformowało biuro prasowe olsztyńskiego Sądu Okręgowego. Nie wiadomo, czy posiedzenie będzie jawne, czy nie. Saudyjczyk miał być przetrzymywany i torturowany w ośrodku szkolenia wywiadu w Starych Kiejkutach koło Szczytna.

Pierwotnie sprawa, dotycząca ewentualnego nadania mu statusu pokrzywdzonego, trafiła do Sądu Rejonowego w Szczytnie. Pojmany na terenie Pakistanu – Mustafa al-Hawsawi – w Kiejkutach pod Szczytnem miał być przez agentów CIA m.in. polewany lodowatą wodą, podtapiany i karmiony przez odbyt. Skutki zdrowotne tych działań, więziony dotąd w Guantanamo, mężczyzna ma odczuwać do dziś.

Prowadząca śledztwo ws. tajnych więzień CIA w Polsce Prokuratura Apelacyjna w Krakowie uznała, że nie ma podstaw do stwierdzenia, że al-Hawsawi rzeczywiście był więziony w Kiejkutach i w związku z tym odmówiła mu przyznania statusu pokrzywdzonego. Od tej decyzji odwołał się pełnomocnik Saudyjczyka – mecenas Bogumił Zygmont. Jego zdaniem, sprawę związaną ze statusem jego klienta powinien podjąć nie Sąd Rejonowy w Szczytnie, a wyższy rangą Sąd Okręgowy w Olsztynie. Mecenas argumentuje, że upubliczniony, w grudniu ubiegłego roku, raport senackiej komisji USA ds. służb specjalnych wymienia jego klienta w gronie osób, które CIA pozbawiła wolności i torturowała, a tego rodzaju czyny osądza sąd okręgowy.

Jeśli w piątek sąd w Olsztynie uzna, że zażalenie może rozpoznać sąd w Szczytnie, sprawa wróci tam na wokandę. Jeśli sąd okręgowy podzieli stanowisko pełnomocnika al-Hawsawiego, wówczas sprawa będzie rozpoznawana w Olsztynie.

Status pokrzywdzonych w śledztwie mają 3 osoby, które twierdzą, że były przetrzymywane w Polsce: Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri, Palestyńczyk Abu Zubaida i Jemeńczyk Walid bin Attash. Dwaj pierwsi wystąpili przeciw Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu twierdząc, że w latach 2002-2003 zostali, za przyzwoleniem polskich władz, osadzeni przez CIA w tajnym więzieniu w naszym kraju.

Pod koniec lipca ubiegłego roku Trybunał orzekł, że Polska ma zapłacić po 100 tys. euro zadośćuczynienia za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka Palestyńczykowi Abu Zubajdzie i Saudyjczykowi Abd al-Rahim al-Nashiriemu. Zubajdzie przyznano dodatkowe 30 tys. euro zwrotu kosztów. W lutym br. Trybunał w Strasburgu odrzucił odwołanie rządu od wyroku uznającego, że Polska naruszyła konwencję praw człowieka ws. więzień CIA. W styczniu ub.r. krakowska prokuratura ujawniła, że w śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. Nie podano, ani kto to jest, ani kiedy zarzuty postawiono. Media podawały, że chodzi o b. szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Siemiątkowskiego.

(newsr/bsc)

Więcej w sąd, Kiejkuty, saudyjczyk, Mustafa al-Hawsawi
Sąd Okręgowy w Olsztynie, fot. A. Socha
Sąd: kierujący po pijanemu radny nie stwarzał zagrożenia

Radny z Nidzicy nie straci mandatu, nie pójdzie do więzienia, ale będzie musiał przez pół roku wykonywać prace społecznie użyteczne. Włodzimierz M., który prowadził samochód mając...

Zamknij
RadioOlsztynTV