Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Życie bez stresu jest niemożliwe. Jak nad nim zapanować?

Agnieszka Wasilewska

Zaburzenia koncentracji, uwagi, pamięci i snu, to tylko niektóre objawy stresu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że w krajach wysoko rozwiniętych tempo i warunki życia sprzyjają powstawaniu stresu, a ten zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne – choroby wrzodowe, nowotworowe, układu krążenia i psychiczne.

Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego w Bliższych Spotkaniach była dr Agnieszka Wasilewska z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie.

K. Kaszubski: Czy stres musi towarzyszyć nam od rana?

A. Wasilewska: Teoretycznie nie, ale niestety towarzyszy. Myślę, że jest to spowodowane wysokim tempem życia i natłokiem obowiązków.

I. Malewska: Czy stres można nazwać chorobą cywilizacyjną?

A. Wasilewska: Stres jest zjawiskiem, który nam towarzyszy i może działać motywująco. Zmusza nas do dobrego działania, organizujemy się i wszystko możemy załatwić. Jednak stres może być mocno nasilony, wtedy nie dajemy sobie z nim rady i działa destrukcyjnie.

I. Malewska: Jakie są objawy stresu?

A. Wasilewska: Przede wszystkim drażliwość, niepokój, zdarza się, że nie radzimy sobie z emocjami. Mogą też być zaburzenia koncentracji, uwagi, pamięci i snu. Występują także problemy z jedzeniem.

K. Kaszubski: Długo utrzymujący się stres wywołuje dodatkowo choroby?

A. Wasilewska: Tak. Stres może prowadzić do różnych chorób. Jest jednym z czynników chorób cywilizacyjnych.

Posłuchaj rozmowy z doktor Agnieszką Wasilewską.

Katarzyna Miciuła

Kolejnym gościem w Bliższych Spotkaniach była Katarzyna Miciuła – Coach i trener interpersonalny.

I. Malewska: Pani na co dzień pracuje z osobami zestresowanymi. Czy przychodzą oni z konkretnymi problemami?

K. Miciuła: Nie każda osoba wie, co jest problemem. Zazwyczaj dowiadują się tego dopiero, gdy przeleje się czara goryczy. Często są to problemy z bezsennością, osoby zaczynają zajadać swoje stresy, co powoduje tycie. Dopiero konkretniejsza rozmowa pozwala zdiagnozować, co tak naprawdę jest problemem. Zazwyczaj okazuje się, że to nie jest jedna sprawa.

I. Malewska: Czyli często chodzi o kumulację, czyli nałożenie się wielu drobnych spraw?

K. Miciuła: Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej chodzi właśnie o skumulowanie się wielu drobnych rzeczy, które kontynuowane są przez wiele dni, tygodni, miesięcy, a czasem nawet lat, na przykład kiedy nie lubimy swojej pracy. Są jeszcze osoby, które boją się utraty pracy oraz odrzucenia przez grupę. Często zmagamy się także z problemami rodzinnymi.

I. Malewska: Można odreagować stres pozytywnie?

K. Miciuła:Zdecydowanie i do tego zachęcamy. Najpiękniejszym sposobem odreagowania w naszym regionie jest natura. Mamy bardzo dużo parków, lasów i jezior. Jeżeli ktoś przez dłuższy czas kumulował w sobie stres i musi go rozładować, można pojeździć na rowerze lub pobiegać. Osoby bardziej spokojne wybierają na przykład spacery w parku.

Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Miciułą.

Karolina Burdalska

Jak pomóc młodemu człowiekowi przebrnąć przez sytuacje stresujące? O tym opowiada Karolina Burdalska, pedagog szkolny z III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Karoliną Burdalską.

Adam Łopatko

Stres jest wszechobecny również w sporcie. Jak radzą z nim sobie sportowcy? O tym opowiada Adam Łopatko, trener piłkarski.

Posłuchaj rozmowy z Adamem Łopatko.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

 

Redakcja: D. Kucharzewska/A. Dybcio

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania, Adam Łopatko, stres, Agnieszka Wasilewska, Karolina Burdalska
Ekonomia może być pasją

Jakub Klicki z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie zajął 25 miejsce w  Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej. Był jednym z  ponad 12 tysięcy uczestników. Uczeń IV LO oraz...

Zamknij
RadioOlsztynTV