Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

ZUS pomoże obywatelom Ukrainy wypłacić ich świadczenia w Polsce

fot. Przemysław Getka

Zakład Ubezpieczeń Społecznych kieruje swoją pomoc do obywateli Ukrainy. Na swojej stronie internetowej ZUS publikuje informacje również w języku ukraińskim.

– Staramy się dotrzeć do potrzebujących, by wiedzieli gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc – wyjaśnia rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału ZUS Anna Ilukiewicz. Chodzi m.in. o świadczenia emerytalne.

Jeśli z powodu wojny dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, a znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę.

Oddział ZUS w Rzeszowie wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce.

W serwisie ZUS-u będą publikowane także w języku ukraińskim informacje dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, emerytalnych i rentowych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.  Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest też gotowy udostępnić uchodźcom swoją bazę lokalową. Zakład ma około 1 400 miejsc w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju.

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ukraina, ZUS, uchodźcy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Mrągowo włącza się w pomoc Ukrainie

Mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego, podobnie jak całej Polski, pomagają uchodźcom z Ukrainy. Do akcji włączyło się także Mrągowo. Bardzo ważne jest, aby pomagać odpowiedzialnie, w sposób skoordynowany. Dlatego...

Zamknij
RadioOlsztynTV